KOTLABOVÁ, A. TRANSFORMACE POSTINDUSTRIÁLNÍHO AREÁLU MODETA JIHLAVA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Komplexně zvládnutý a prezentovaný návrh má jasné vnitřní členění i provozní vazby a soustředí se na maximální otevření budovy veřejnosti. V kontextu soudobé architektonické produkce je velmi provokativní myšlenka obnovy historické fasády hlavní budovy z počátku 20. století, i přizpůsobení výrazu novostaveb tak, aby s touto budovou ladily. Harmonický celek je tak upřednostněn před autorskou exhibicí. V návrhu ovšem postrádám konkrétnější pojetí veřejných prostranství v okolí budovy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 100 Studentka v průběhu celého semestru systematicky postupovala k výsledku založeném na propracované úvaze ohledně ideálního využití areálu. Anna předložila k obhajobě vyrovnaný a propracovaný projekt.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Doležel, Martin

V rámci areálu jsou uspokojivě vyřešeny základní vazby. Zjevná nerovnováha mezi úrovní zpracování budovy a areálu. Celkové vyznění návrhu je tíživé až depresivní, v mnoha částech nedotažené.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení D Nový vstup do ZOO je umístěn blíže k centru města, kde navazuje na upravené pěší trasy a novou lávku. Nové plochy umístěné z obou stran budovy jsou plošně velkorysé, ale zcela nedefinované. Není jasná jejich funkce ani podoba, chybí jakýkoli detail. Umístění nových provozních budov ZOO je zásadní rozhodnutí, které však není nijak prezentováno. Návrh dále rezignuje na jakékoli řešení zeleně. Střední část přízemí budovy je zamýšlena jako průchod pro návštěvníky ZOO, kteří přijeli autem. Nicméně, stavba obsahuje po obvodu celkem 17 vstupů a všechny vypadají skoro stejně. Návštěvník nemá jak zjistit, co se po něm žádá a pravděpodobně budovu intuitivně obejde kolem kotelny. Stavba se tedy stává spíše bariérou, jejíž parter nekomunikuje s okolím.
Provozní řešení B Základní schéma vnitřního uspořádání budovy je celkem vyvážené. Problematické jsou některé dílčí provozy. Konkrétně. Dominantou ústřední části budovy je kontejner se záchody. Zvolená koncepce rozsáhlé samoobslužné restaurace vychází nejspíš ze zcela ideálních okrajových podmínek. Kavárna nabízí podobně velkou odbytovou plochu, akorát bez zázemí. I vzhledem k sezónnímu režimu ZOO, se zdají být oba gastro provozy silně předimenzované. Prostorové uspořádání hostelu ve 3.NP je nekonvenční, ale bohužel nepřesvědčivé a praktické nevýhody silně převažují.
Technicko konstrukční řešení D Princip fungování zdvojené fasády na nové budově není jasný, z půdorysu to vypadá spíše jako obklad. V zásadě dokument obsahuje jen velmi obecný popis technických řešení, s výjimkou nového vnitřního schodiště, kterému je věnována zvláštní pozornost.
Architektonické řešení D Vzhled upravené budovy je základním způsobem prezentován v pohledech. Podrobnější popis zvolených povrchů, materiálů a barev, jak v exteriéru, tak v interiéru, dokument neobsahuje. Z předložených vizualizací nevyplývá žádná výtvarná ambice, výjimkou je interiérové schodiště. Ačkoli koncepce stojí na očištění budovy do historické podoby a následné soudobé intervenci, není řešen vztah mezi „starým“ a „novým“.
Formální úroveň C Výkresová část, je kvalitní, zejména půdorysy a pohledy. Situace v měřítku 1:500 by unesla větší detail. Zákres do fotky neprozradí vůbec nic. Hmotové vizualizace zobrazují budovu, žádným způsobem však neprezentují nově vzniklý veřejný prostor, například vazby na okolí, povrchy, zeleň, mobiliář, novou vstupní budovu ZOO, atp.
Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 119085