FUČÍKOVÁ, J. Prázdné urbánní monumenty – aktivace zhlaví Pražského viaduktu v Brně urbanisticko-architektonická studie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kopáčik, Gabriel

Oblast podél Mezi historickým brněnským jádrem a ulicí Špitálka je jednou z nejvýznamnějších přestavbových lokalit Brna. Její rozvojový potenciál plyne jednak z atraktivní centrální polohy a jednak také z toho, že značný podíl ploch je nevyužitý a k nové výstavbě či přestavbě vhodný, území opouštějí nejen výrobní provozy, část svého areálu dávají městu k dispozici i Brněnské teplárny. A právě tento industriální charakter zde vytváří neopakovatelnou atmosféru, což je další výhodou místa. Na druhé straně je lokalita limitována zátěží z dřívější rozsáhlé průmyslové výroby, více či méně stabilizovanými rozsáhlými plochami technického vybavení, železnicí, nízkým sociálním statusem území, ale také požadavky územního plánu, z nichž mnohé jsou diskutovány a často i odbornou veřejností zpochybňovány. Studentka objevila specifické kouzlo a potenciál tohoto místa při svém cestě za „prázdnými urbánními monumenty Brna“, což bylo téma její předdiplomní práce, jemuž se věnovala se předchozí semestr se svou kolegyní Hanou Sloukovou. Ve své diplomní práci Jarmila Fučíková nedostatky lokality povýšila na přednosti, z visuté železnice, která dle některých reálných variant rozvoje má být z této části města vymístěna, navrhla pěší a cyklistickou spojku s historickým jádrem, uvolněné industriální objekty kreativními náměty zpřístupnila veřejnosti, volná místa citlivě dostavila zejména obytnými objekty, vycházeje při tom ze schválené strategie bydlení města Brna. Je třeba vyzdvihnout skutečnost, že se jí podařilo během několik týdnů věnované diplomní práci zorientovat se ve složité urbanistické problematice a navrhnout citlivou, smysluplnou a reálnou vizi možného rozvoje tohoto místa. Dalším bonusem, který posouvá práci až do doktorandské úrovně, je fakt, že studentka dokázala využít mimo jiné impulsy zahraniční studijní stáže a ve svém řešení uplatnit soudobé tendence udržitelného, postupného rozvoje měst, jako jsou „adaptive reuse“ či „slow dewelopment“, a bydlení obohacující koncepty „hospodaření“, „sdílení“ a „sousedství“ nebo „kreativního průmyslu“. Práce je komplexní, vykazuje mimořádné kvality jak v ideové úrovni, tak v části urbanistické a architektonické, také grafické zpracování je velmi zdařilé. Diplomantka svou diplomní prací, plněním souvisejících studijních povinností, ale i úspěchy, které dosáhla v odborných soutěžích, jednoznačně prokazuje, že je schopna plnit náročné úkoly kladené na architektonickou profesi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 99 Diplomantka pracovala průběžně, zodpovědně a samostatně. Aktivně přistupovala k získávání odborných informací, část magisterského studia strávila na TU Wien. Dokázala si dobře zorganizovat své aktivity, logicky se postupně věnovala teoretickým východiskům, zevrubné analýze a pak formování vlastní idey a jejímu ztvárnění ve výsledném urbanistickém a architektonickém návrhu. Dokladem jejích schopností a systematické práce je mimo jiné i odměna v rámci 23. ročníku zahraniční studentské architektonické soutěže Xella, kterou získala na jaře 2018 za semestrální projekt Downtown Kerling – Banská Štiavnica, a cena Bohuslava Fuchse 2019 za předdiplomní projekt Prázdné urbánní momenty Brna. Obě ateliérové práce vytvořila společně s Hanou Sloukovou. S Hanou Sloukovou také spolupracovala na úvodní části diplomní práce věnující se analýze místa a urbanistickému konceptu.
Navrhovaná známka
A
Body
99

Posudek oponenta

Pech, Zbyněk

Diplomová práce je zpracována na vysoké odborné a profesní úrovni. Celkově je velmi vyvážená a nemá vyloženě slabší část. Předložená práce dokládá schopnost autorky řešit poměrně složitou rozvojovou problematiku města komplexně a zároveň navrhnout kvalitní architekturu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A 95 Návrh vychází z velmi pečlivé a rozsáhlé analýzy jak území, tak téměř všech dostupných podkladů a zpracovaných územně plánovacích podkladů a dokumentací. Na základě těchto analýz je navrženo základní urbanistické řešení respektující a dotvářející kompaktní zastavění vnitřního města v kontextu s vytvořením nového městského parku. Na to navazuje návrh využití viaduktu a návrh dostavby areálu bývalé Mosilany. Nicméně kvalitní návrh je tak trochu v rozporu s platnými územními rozvojovými dokumenty města Brna
Architektonické řešení A 100 Architektonické řešení je čisté a propracované. Výsledná podoba navazuje na charakter postindustriálního území a současně navazuje na brněnskou soudobou architekturu. Navržený objem a uspořádání otvorů je vyvážené a spolu s použitými materiály se jedná o příjemný harmonický celek.
Provozní řešení A 95 Návrh nabídky využití nového objektu pro malometrážní byty, CO-housingové byty, upravitelná studia pro seniory a osoby s omezenou schopností pohybu je nanejvýš aktuální pro další rozvoj měst potřebný. Spolu s využitím parteru pro komerci a podzemí pro parkování je provozní řešení správné a životaschopné. Odůvodnění menšího počtu požadovaných stání je logické, ale pro současnou realizaci nedostačující. Situace s řešením parteru by mohla být schematičtější pro lepší orientaci navrhovaného řešení.
Technicko konstrukční řešení A 98 Technicko konstrukční řešení nového hlavního objektu je poměrně jednoduché a na úrovni předložené dokumentace správně navržené. Obvodový plášť je vhodně zvolen, a to jak z hlediska tepelně izolačních vlastností, tak z hlediska estetické vhodnosti v kontextu řešené lokality.
Formální úroveň A 100 Předkládaná práce je zpracována velmi pečlivě a má vysokou, dá se říci profesionální prezentační úroveň.
Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 116217