DRŠKA, J. Časomíra pro požární sport [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Bakalářská práce „Časomíra pro požární sport“ pana Jana Dršky má rozsah 80 stran, z toho 46 stran je věnováno praktické realizaci zadání a popisu dosažených výsledků. Po formální stránce je práce psaná čtivou formou, místy se vyskytují drobné jazykové nedostatky, avšak s ohledem na rozsah, vysokou grafickou úroveň i náročnost zpracování nemají tyto drobné nepřesnosti vliv na celkové hodnocení. Velmi kladně hodnotím práci s literaturou, prostudování aktuálního stavu problematiky a porovnání výsledků s navrženým řešením. Pochvalu zaslouží inovativní přístup k zadání a to formou testování různých možností zobrazovací jednotky pro časomíru, ze kterých byla vybrána nejvhodnější varianta s ohledem na použití v terénu nebo realizaci automatického vypouštění terčů, které vedlo ke snížení počtu osob potřebných k obsluze. Student řešil jednotlivé části zadání pečlivě a logicky. V průběhu zpracování prokázal velmi dobré znalosti z elektrotechniky a také konstrukční schopnosti. Během řešení pravidelně konzultoval dílčí kroky zadání. Rozsah provedené práce zaslouží uznání a jeho aktivitu a iniciativu hodnotím jako příkladnou. Bakalářská práce byla dokončena v plném rozsahu, student zcela splnil zadání.
Těžištěm předložené bakalářské práce je zejména návrhová a konstrukční činnost při vývoji zařízení časomíry pro hasičský sport. Řešitel práce vychází z rešerše existujících, komerčně dostupných řešení a na základě jejich analýzy stanovuje požadavky na vlastnosti vyvíjeného zařízení. Po následném návrhu a realizaci vzniklo zařízení, které všechny tyto požadavky splňuje a v mnoha funkcionalitách překonává stávají komerční výrobky. Řešitel tak prokázal výborné návrhové a konstrukční schopnosti, což velmi kladně hodnotím. Značnou pozornost věnoval možnostem provedení zobrazovacího panelu, kdy jeho originální řešení dosahuje vysoké úrovně z pohledu elektronického návrhu, vysokého jasu zobrazovače a kvality zobrazení čísel za pomoci difuzoru a také nezbytné voděodolnosti. Značnou výhodou prezentovaného řešení je možnost automatického vypouštění nádrží terčů. Samotná bakalářská práce je přehledně členěná do logických částí popisující dílčí kroky řešení od úvodu, přes výchozí rešerši, diskuzi návrhu, popis konstrukce až po popis testování celého systému. Z formálního pohledu práce vykazuje drobné nedostatky jako třeba nekorektní odkazy na součásti textu. Např. odkaz na neexistující obrázek 5-7, kapitolu 6.4 nebo na obrázek 4-27 z kapitoly 4.5. Ojediněle se vyskytují chybějící slova ve větách. Poslední výtku bych měl k popisu softwarového řešení měření času. Jelikož to je klíčovou funkcionalitou zařízení očekával bych, že bude v textu lépe popsán způsob odměřování času namísto zmínky o použití hotových a dostupných programových knihoven. Přes uvedené drobné výtky práci velmi kladně hodnotím. Autor prokázal výborné konstrukční schopnosti a zpracoval přehlednou práci s vysokou grafickou úrovní. Navrhuji hodnocení 95 bodů.
eVSKP id 142306