KLADIVA, R. Dlouhodobé sledování parametrů fotovoltaických panelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student Bc. Roman Kladiva se ve své práci zabývá dlouhodobým sledováním elektrických parametrů fotovoltaických panelů a degradačnimi mechanismy vyskytujících se po uvedení FV panelů do provozu. Úkolem studenta v diplomové práci bylo seznámit se s principy činnosti fotovoltaických článků, zaměřit se na defekty ovlivňující elektrické vlastnosti a životnost fotovoltaických modulů. Dále se student seznamil s diagnostickými metodami používanými pro fotovoltaické články a panely. Praktickým úkolem studenta po nastudovaní teorie bylo dlouhodobé sledování vybraných fotovoltaických panelů pomocí dostupných diagnostických metod a porovnání naměřených výsledků s výsledky před a po činnosti v reálných podmínkách v experimentálním solárním systému. Podle zadání byl studentem navržen a realizován experimentální venkovní solární systém, který se skládá ze 4 fotovoltaických panelů, vybraných pro dlouhodobé sledování . Student stanovil metodiku měření elektrických a materiálových parametrů sledováných fotovoltaických panelů. Závěrem měření zminěných paramterů a jejich následujícím porovnáním student určil míru degradace všech panelů za definovanou dobu. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu a na zakladě naměřených výsledků zpracoval diplomovou prácí v rozsahu 98 stran včetně seznamu použité literatury. Přilohy byly vloženy na CD. Závěrečná zpráva byla sepsaná pečlivě a jeji vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni . Student během práce prokázal dobrou orientaci v dané problematice a samostatný přístup k návrhu technických řešení. Průběžná komunikace se studentem byla na odpovidající urovní. Odborná úroveň práce odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Výsledky dané prace umožňují následující sledování degradací školních fotovoltaických panelů. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny postupy studenta hodnotím známkou v ý b o r n ě.
V diplomovej práci sa študent venuje degradácii solárných panelov. V prvej časti práce sa zaoberá teoretickým rozborom problematiky solárnych článkov, panelov a degradačných mechanizmov. Podrobne rozoberá solárnu techniku od konštrukcie, cez meranie a diagnostické metódy, až po vysvetlenie degradačných a parazitných javov v solárných článkoch a paneloch. V druhej praktickej časti sa venuje meraniu základných parametrov piatich panelov v zavislosti na stárnutí a pri použití rôznych diagnostických metód. Kladne hodnotím, že výsledky su vedené prehľadne a je možné sa v nich ľahko zorientovat. Z práce je možné vyčítať rozdiely medzi jednotlivými panelmi so stručným popisom, no chýba mi podrobnejšie skúmanie dôvodov, ktoré viedli k nameraným výsledkom. Uvítal by som hlbšie sa vnorenie do niektorej z problematík, nech práca nepôsobí prehľadovo, ale kde by bol vidieť kúsok vedeckého prínosu alebo napr. odporúčanie, ako sa vyhnúť chybám, ktoré boli zistené na paneloch. Za študentom je vidieť kvantum práce, ktorej sa venoval počas 3 rokov meraní. Výborne pracuje s literatúrou a grafická úprava je na vysokej úrovni. Celkovo hodnotím diplomovú prácu "veľmi dobre".
eVSKP id 66951