ONDROUŠEK, M. IS/IT podpora implementace business strategie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Zich, Robert

Autor řeší v práci komplexní téma propojující aspekt IS/IT a business strategie. Tao kombinace vyžaduje v zásadě detailní rozpracování obou témat. V předložené práci je splnění tohoto požadavku v dobrém slova smyslu uspokojivé. Autor prokázal znalost jednotlivých oblastí a předkládá smysluplný pohled na danou problematiku. Práci zpracovával spíše samostatně, možnost průběžných konzultací byly využita spíše v menší míře. Otázky Vysvětlete rozdíl ve vnímání hodnoty pro zákazníka na B2B trhu a B2C trhu. Jak by vypadala aplikace value proposition v případě dané firmy? Jak byste hodnotil přínos navrhovaných opatření?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D Cíle práce jsou definovány ve struktuře hlavního cíle a tří dílčích cílů. Práce logiku cílů dodržuje a naplňuje je na uspokojivé úrovni. Rezervy jsou zejména ve formulaci závěrů analýz a potom v konkretizaci navrhovaných opatření.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C Autor volí odpovídající přístup kombinace pojetí business strategie a využití IS/IT. Vlastní vymezení metodiky zpracování je zcela základní a bylo by žádoucí jasněji vymezit aplikaci a důvody využití jednotlivých metod. Na teoretické úrovni autor volí správný přístup k řešení kombinující problematiku strategických cílů, business strategie, IS/IT strategie a tvorbu hodnoty. Souhrnné zhodnocení teoretických východisek mělo být zpracováno detailněji.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D Při aplikaci jednotlivých metody jako je např. 3D pojetí cílů nebo CANVAS autor volí spíše popisný styl. Výsledkem je text, který sice obsahuje potřebné informace, ale není snadné se v něm zorientovat. Rezervy jsou v definování vytvářené hodnoty (value proposition). Na druhé straně za velmi zdařilou je možné považovat identifikaci klíčových vazeb jednotlivých prvků 7S z pohledu IS/IT. Větší důraz měl být kladen na formulaci závěrů vyplývajících z provázanosti jednotlivých analýz. Částečně je toto provedeno v závěru analýzy hodnotového řetězce. Struktura externí analýzy se opírá o SLEPT a Porterův model. Aplikovaný popisný přístup opět snižuje vypovídací schopnost. Souhrnné zhodnocení SOWT analýzou je provedeno pouze v základní rovině výčtu faktorů a komentáře k nim. Vymezení možného směru využití IS/IT je ovšem poměrně relevantní. Obecně by měl autor větší důraz věnovat provázanosti všech pohledů a vazbě na vytvářenou hodnotu.
Praktická využitelnost výsledků E Z hlediska vlastního řešení lze pozitivně hodnotit autorovu snahu postihnou dvě oblastí, a to komunikaci a vnitřní fungování firmy. Návrhy samotné mají nepochybně logické opodstatnění. Chybí jim však konkretizace a detailní rozpracování. Zde je ovšem třeba konstatovat, že jako podklad pro rozhodnutí firmy, je předložený koncept dostačující. Jasně vymezuje důvody, proč danou oblast v kontextu strategie firmy rozvíjet.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C K formálním nedostatkům patří horší tisková kvalita některých vkládaných obrázků. Některé formulace jsou nejasné a komplikované.
Práce s informačními zdroji, včetně citací C Dílčí nedostatky v oblasti citací lze najít zejména v analytické části.
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Frýbová, Pavlína

Diplomová práce Bc. Martina Ondrouška respektuje zadání práce, ač se jeví, že diplomant jednotlivé dílčí cíle nepojal vždy vhodně. Diplomovou práci lze zjednodušeně rozdělit do dvou částí, a to do teoretické a do části praktické. V praktické části práce modeluje diplomant reálnou situaci, do níž vstupní údaje získal od společnosti GEODRILL s.r.o. Zvolený postup k členění práce lze považovat za vhodný, avšak je třeba poznamenat, že obsahová stránka i následnost kapitol je v některých pasážích poněkud nepřehledná. Přesto provedenou teoretickou rešerší je čtenář práce vhodně uveden do řešené problematiky. Stylisticky vykazuje práce značné nedostatky, místy se vyskytují i gramatické chyby. Předložená práce pak působí dojmem, že byla zpracována v časové tísni (přestože tomu tak nemusí vůbec být). Tyto nedostatky by se ve vysokoškolské kvalifikační práci neměly v takové míře vyskytovat. Obdobně lze hodnotit i celkovou grafickou úroveň, včetně obrázků a tabulek. Z hlediska práce s informačními zdroji se jeví, že student užívá více forem relevantních zdrojů, a použité zdroje cituje. Styl uvádění použitých zdrojů je přijatelný, u obrázků je však uvádění zdrojů velmi obecné, a tudíž nepřesné. Zpracovanou prací student prokázal schopnost analýzy situace, vyvození výsledků této analýzy a interpretace těchto výsledků. Ne vždy jsou interpretace formulovány jednoznačně a srozumitelně, mnohdy by taková formulace mohla být obsáhlejší. Například v praktické části práce je provedena základní finanční analýza, avšak v teoretické části není popsána. Pro čtenáře neznalého problematiky pak může být velmi obtížné až nemožné interpretovat dosažené hodnoty jednotlivých ukazatelů apod. S tím pak souvisí i praktická využitelnost výsledků z různých analýz provedených v diplomové práci, která se pak jeví spíše průměrná. Navržená řešení nejsou dostatečně konkretizována. Praktickou využitelnost výsledků lze hodnotit na pomezí uspokojivého a dostatečného. Diplomant přesto prokázal schopnost samostatně zpracovat poměrně složitou problematiku nejen v rovině teoretické, ale i v rovině praktické, a proto doporučuji tuto diplomovou práci k její obhajobě a práci hodnotím klasifikačním stupněm D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod D
Praktická využitelnost výsledků D
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň E
Práce s informačními zdroji C
Splnění stanovených cílů C
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 112110