BAEV, M. Implementace služby VoLTE do sítí EPS-IMS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Náplní práce studenta bylo seznámení se s problematikou poskytování hovorových služeb v sítích 4G, testování parametrů implementace služby VoLTE v experimentální mobilní síti 4G, a následně z nabytých znalostí navrhnout vhodnou laboratorní úlohu pro předmět MKPM. Student řešil svou diplomovou práci aktivně. Prostudoval teorii technologie VoLTE a praktická část práce pak měla probíhat na experimentální síti EPS na Ústavu telekomunikací FEKT VUT v Brně, avšak po celou dobu řešení práce nebyla síť schopna službu VoLTE poskytovat, a tak nemohlo testování služby VoLTE být realizováno. Překážky spočívaly v omezené funkčnosti experimentální sítě, což bylo způsobeno nedodržením původních slibů daných dodavatelem technologie EPS. Protože základem služby VoLTE je subsystém IMS, který je sice také součástí experimentální sítě, ale nebyl v průběhu práce dodavatelem technologie správně nakonfigurován, diplomant instaloval vlastní IMS subsystém i s konfigurací pro službu VoLTE. Jeho napojení na síť EPS se však již nepodařilo z časových důvodů zrealizovat. Práce tak zahrnuje především teorii a pak základní rozbor zprávy Attach Request procedury přihlášování do sítě EPS. Je pravdou, že práce mohla obsahovat nějaké výsledky z testování vlastními silami implementovaného IMS subsystému, kdy účastníci nejsou uživatelé mobilní sítě EPS, ale uživatelé s pevným připojením do Internetu a terminálem typu notebook/tablet s nějakou aplikací navázanou na IMS subsystém Laboratorní úloha z výše uvedených důvodů nebyla navržena. Závěrem lze konstatovat, že z objektivních důvodů nebyly všechny cíle práce naplněny, přesto doporučuji práci k obhajobě, a vzhledem k nerealizovanému náhradnímu řešení hodnotím známkou D/61 bodů
Svým rozsahem je diplomová práce dosti omezená, kdy hlavní část je jen na 41 stranách. V úvodu krátce popisuje vývoj LTE (kap. 2), heslovitě uvádí jednotlivé bloky a rozhraní EPC a IMS (kap. 3), a dále pak i VoLTE (kap. 4). Přestože jsou v práci uvedené obrázky vhodně citovány, jsou tyto převzaty zcela bez jakéhokoliv zásahu autora, resp. jejich překreslení. Doslovně jsou pak převzaty i některé textu, viz např. str. 10 kdy je v textu odkazováno na „Figure 5“ (který je součástí [20]), ale ve vlastní práci je vložen jako „Figure 2.1“. V kap. 5 autor uvádí scénáře spojené s hovory. Jejich popis je převzat z [2], kdy bylo pouze změněno formátování (viz např. str 29 v [2] a text práce v kap. 5.1.1). Kap. 5.1.2 je pak převzata zcela včetně formátování z kap. 3.2.1.3.2 v [2]. Patřičná citace textu však chybí. Kap. 6 a 7 omezeně popisuje testování a analýzu sítě, kdy však není jasné, zda se jedná o původní výsledky autora. Práce je tak pouze rešerší. Zadání práce nebylo splněno a nedoporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 93794