ČERNEYOVÁ, N. Staro - nové městské lázně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Zemánková, Helena

Studentka se seznámila s kontextem areálu městských lázní, stávajícími a v území navrhovanými funkcemi v sousedním přestavovaném území bývalé Zbrojovky, které formovaly předpokládaného budoucího užvatele bývalých lázní. Tato analytická část práce znamenala četné návštěvy lokality, studium ÚPI i prcí urbanistických a architektonických kolektivů zaměřených na revitalizaci bývalé Zbrojovky. Důležitou etapou práce bylo studium díla Bohuslava Fuchse a potenciálu jeho stavby lázní pro přijetí nových funkcí. Výsledky všech řešených fází dokumentují odbornou zralost studentky i připravenost zabývat se revitalizací městských čtvrtí, ve kterých jsou mnohé uvolněné budovy, nositelé kulturního dědictví a hledají nové využití i zachování v urbanistické struktuře města. Otázky k obhajobě: Jak ovlivňuje funikční kontext uvolněného areálu práci architekta a urbanisty? Jaké funkce v širším okolí ovlivnily vaše řešení oživení areálu městských lázní, když jejich původní funkce v interiéru hlavní budovy se stala nepotřebnou? Kde jste hledala další náměty a inspirace?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Studentka přistoupila k bakalářské práci velmi zodpovědně. Absolvovala všechny aktivity připravené pro řešitele práce zadavatelem ÚPP fakulty architektury - prohlídku území a jeho objektů, setkání s památkáři, studium ÚPI a další konzultace. V průběhu semestru pracovala systematicky od průzkumů v terénu, analýz potenciálu stávajících budov a širších vztahů, po výsledný návrh.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Kotásek, Michal

Relativně přehledná práce v části rozborů a urbanismu. Vlastní prezentace návrhu nového využití stávajícího objektu lázní a dostavby areálu by jistě šla provést na vyšší grafické a technické úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B - návrh přestavby území areálu Zbrojovky je s ohledem na předcházející rozbor stávajících faktorů omezujících případnou přestavbu logicky funkčně strukturován. Otázkou jsou velikosti některých ve schématu zástavby navržených objektů a geometrie nově navrženého dopravního propojení mezi ulicemi Zábrdovická,Šámalova a Tomkovým náměstím. V rámci řešeného areálu lázní je trochu nelogické umístění hlavního parkoviště pro areál,znázorněného v situaci stavby a stejně tak orientace prosklení bazénové haly k okolí.
Provozní řešení A Stávající objekt - provozní řešení v rámci revitalizovaného stávajícího objektu je přehledné, stávající objekt není znehodnocen necitlivými zásahy. Otázkou je vhodnost nového funkčního využití objektu ve vztahu k ponechané převažující funkci uvnitř areálu. Nový objekt bazénu – diskutabilní je úplné fyzické rozdělení šaten na mužskou a ženskou část. Bylo by lepší jejich sloučení, tím by se zřejmě ušetřilo místo a vzniklá plocha by mohla sloužit pro zvýšení kapacity šaten, případně atrakce, které přispívají k lepšímu ekonomickému zhodnocení provozu bazénu. Chybí bezbariérové propojení 1. a 2.NP vstupní části bazénové haly. Pro větší atraktivitu dostavby a tím i celého areálu chybí možnost přímého propojení nové bazénové haly s venkovními zelenými plochami areálu koupaliště a venkovním bazénem
Technicko konstrukční řešení D Zvolený konstrukční systém je pro bazénovou halu vhodný. Ve skutečnosti by ovšem sloupy v obvodových stěnách byly s ohledem na rozpon vazníků mnohem větší – delší, což by se projevilo v umístění navržených bazénů, možná i jejich velikostí, stejně tak i atrakcí uvnitř bazénové haly. V řezech chybí znázorněný střešní plášť. Diskutabilní je v prostředí bazénové haly použití viditelného ocelového trapézového plechu ve skladbě střešní konstrukce.
Architektonické řešení A U stávajícího objektu je třeba hodnotit snahu o zachování původního vzhledu stavby. U dostavby je vidět snaha autora o jednoduchost a přehlednost návrhu krytého bazénu ve vztahu ke stávajícímu objektu. Konečný výsledek by jistě obohatilo věrnější zobrazení zamýšleného barevného řešení a s ohledem na její materiálové řešení drobnější měřítko rastru fasády, předložené ve stavebním detailu.
Formální úroveň A - v prezentovaných situacích pro lepší orientaci nezaujatého pozorovatele chybí názvy ulic - v legendách u některých výkresů podlaží jsou drobné nepřesnosti - pro lepší orientaci v půdorysech objektů areálu by jistě pomohlo menší schéma na výkrese každého podlaží a znázornění míst, kudy jsou vedeny prezentované řezy
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 102871