CZIPSZER, J. Vyhodnocovaní efektivity výroby [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Téma diplomové práce Jiřího Czipszera volně navazuje na jeho semestrální práci. Předně je třeba říci, že sledování výkonnosti, či produktivity nebo efektivity výroby pomocí indikátorů KPI, je velmi aktuální téma řešené všemi významnými výrobci řídicích systémů v platformě pro řízení výroby MOM, tedy v rozhraní mezi ERP a vlastním procesem. Původní ideou bylo zadání směřující k adaptaci KPI na operační vyhodnocování výkonnosti strojů v procesní výrobě. Diplomant však inklinoval od začátku k řešení komplexnějšího vyhodnocování výkonnosti výrobní linky, tedy v poloze posazené blíže k ERP. Zadání v tomto duchu si student po rozvolnění studia zajistil ve firmě, ve které pracuje. Dá se říci, že zvolené téma mu sedlo a práce se mu dařila. Zadání pokládám za poměrně náročné a atraktivní ve smyslu probíhající iniciativy Průmysl 4.0, v tom ohledu, že na jedné platformě se propojuje několik různorodých softwarů od řídicích až po databázové a datové sklady, využívá se více protokolů a rozhraní a pracuje se s poměrně velkými objemy dat. Diplomant měl rozvolněné studium a tak věnoval své práci hodně času. Požadovanou technologii s předstihem zvládl, zhotovil a oživil. Využíval rad konzultanta, takže já, coby vedoucí, jsem dostával spíše informace o stavu jeho práce a konzultace jsme zaměřovali především na koncepční a formální stránku diplomové práce. Diplomant se mi jevil jako poněkud svéhlavý, ale pracovitý, pilný a zodpovědný. Není vědecký typ, ale může být dobrým technikem. Nedostával se do časové tísně, ani nenarážel na závažnější problémy při řešení své práce. Pan Czipszer je hendikepován ve zvládání pravopisu. I po našich četných konzultacích, korekcích a přepracováváních nese text práce gramatické a stylistické nedostatky. Podle mého soudu se v ní projevuje nezkušenost se zpracováváním technické dokumentace projektu. Celkově však mohu říci, že pan Czipszer zadání splnil v plném rozsahu. Práci navrhuji hodnotit velmi dobře / B – 81 bodů.
Ve své práci se student zabývá problematikou výkonnostních ukazatelů při výrobě. V rámci teoretické části je krátce představen kontext a následně je uvedeno a popsáno několik konkrétních výkonnostních ukazatelů. Shledávám tuto část práce relativně povrchně zpracovanou. Čekal bych, že student se pustí do větší hloubky, např. v problematice datových kostek spolu s představením současných moderních trendů a metod ukládání a optimalizovaného zpracování dat rovnou databázovými systémy. Dále mě mrzí, že u jednoho z nejzajímavěji prezentovaných indikátorů – Overall Factory Effectiveness (kap. 2.1.7) není uveden příklad výpočtu. V rámci praktické části implementuje simulovanou výrobní linku do řídicího systému a následně provádí integraci s dalšími systémy s cílem provádět sběr výrobních dat potřebných pro výpočet výkonnostních indikátorů a jejich prezentaci pomocí dashboardů. Zde mám výtku směrem k návrhu datového modelu pro ukládání dat, který bylo jistě možné optimalizovat. Při hodnocení formální stránky práce se ve mně bijí dva pocity – práce je vysázena v systému TeX, což zaručilo opravdu kvalitní „vzhled“ stránek, avšak po přiblížení očí k textu na povrch vyplyne, že v práci se vyskytuje neskutečné množství pravopisných a stylistických chyb. Různé obrázky, sice správně citované, mají popisky rovnou ve třech různých jazycích, práce je psaná nevhodným slohovým stylem (připomínajícím občas reklamní sdělení) atd… I přes uvedené nevýhody konstatuji, že student splnil zadání a doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 126763