KOŇAŘÍKOVÁ, M. VNĚJŠÍ OBYTNÝ PROSTOR – REVITALZACE VITROBLOKU [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Volba tématu diplomové práce - vnější obytný prostor je svým způsobem alternativou k revitalizaci sídlišť. Také tradiční městské bloky s převahou bydlení si zaslouží revitalizaci a obnovu. V návrhu práce je presentovaná správně pochopená problematika bydlení v centrech měst (respektive v Brně), zejména její urbanistické aspekty. Kvalita vnějšího obytného prostředí je jedno z kriterií, které mohou příznivě ovlivnit současný nevyhovující stav bydlení ve středu Brna (600 prázdných bytů !!!). Práce je všestraně promyšlená, oceňuji komplexnípřístup s uplatněním principů udržitelnosti.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 90 pracovitá a přemýšlivá, iniciativní přístup k práci
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kubínová, Šárka

Diplomovou práci považuji za velmi zdařilou. Práce nabízí velmi komplexní a propracované řešení vnitrobloků. Jedná se o jednoznačný názor na řešení městských bloků v podobných lokalitách, který je dobrým podnětem k další diskusi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Vlastnímu návrhu předcházely důkladné přiložené analýzy, ze kterých autorka dále vychází. Práce je založena na urbanistickém konceptu vycházejícím z podpory sousedských vztahů a vytváření komunity. Tento koncept je vypracován od hmotového řešení bloků, které obsahuje asanaci a rekonverzi chátrajících objektů, tvorbu hlavních pěších tahů a dostavbu nových objektů, až k urbanistickému detailu reprezentovaném vložením nových komunitních funkcí (sauna, koupací biotop, tenisové kurty, dětská hřiště, zemědělství či komunitní centrum), zelení a venkovním mobiliářem (lavičky, terasy, odpadkové koše, osvětlení,...). Autorka nezapomíná na dopravní funkce. I když preferuje dopravu pěší a cyklistickou, staví nová krytá parkovací stání a řeší obslužnost objektů automobilovou dopravou. Autorka si uvědomuje rozsah celkového řešení a správně počítá s etapizací návrhu, kterou v práci popisuje.
Architektonické řešení A Architektonické řešení je v práci řešeno spíše koncepčně, ale z grafických příloh jsou autorčiny představy o podobě objektů a prostředí jasně čitelné. Autorka pracuje s historickou podobou prostředí, kterou promítá do nových i rekonstruovaných objektů v čistých, jednoznačných, čitelných a funkčních formách.
Provozní řešení C Provozní řešení kulturního centra i sauny je použitelné, ale obsahuje nedostatky. Kavárna v komunitním centru nemá dostatečné zázemí (např. toaleta pro zaměstnance) a provozy v komunitním centru se mísí. (Vstup přes kavárnu po točitém schodišti do klubovny – klubovna nemůže fungovat samostatně? Stěhování nábytku do klubovny po točitém schodišti?) U sauny postrádám řešení celoročního provozu - chybí zde sprchy a odpočívárna pro zimní provoz. Dispoziční řešení řadového pavlačového domu je zcela funkční a má pouze drobné nedostatky v uspořádání jednotlivých místností (postel v ložnici pod oknem, nemožnost záměny sprchových koutů za vany v koupelnách...). Autorka ctí principy komunitního urbanistického konceptu i v architektonickém měřítku domu, avšak je otázkou ekonomičnost míry společných prostor v domě (společná pavlač, společné balkóny na každém patře). Další otázkou je stavba čtyřpatrového bytového domu bez výtahu, i když vyhovuje normě. U druhého městského domu je v rozporu v normou návaznost koupelny s toaletou bytu A přímo na obytnou místnost. U bytu B o velikosti 60 m2 není možné oddělit ložnici – neobsahovala by okno.
Technicko konstrukční řešení Předložená práce je obsáhlou architektonicko – urbanistickou studií a technicko – konstrukční řešení v ní není řešeno. Pro tento stupeň dokumentace však není žádoucí. Technicko – konstrukční řešení proto není možné hodnotit.
Formální úroveň A Grafická úroveň práce je velmi dobrá a plně odpovídá požadavkům na diplomovou práci. Postrádám pouze více (a lépe čitelných) grafických značek pro lepší orientaci v tak rozsáhlém projektu – u výřezů situace, výkresů jednotlivých nových objektů, fotografií stávajícího stavu i perspektiv návrhu by bylo vhodné doplnit schémata, kde se řešený detail nachází v celkové situaci. Pro nezasvěceného člověka je náročnější se bez nich v projektu orientovat.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 83071