SODOMKA, T. Návrh přípravku pro určování směru výztužných vláken v měkkých biologických tkáních v deformovaném stavu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Burša, Jiří

Student pracoval na bakalářské práci dlouhodobě a systematicky. Bezprostředně po jejím zadání začal pracovat na konstrukci přípravku a tvorbě výkresové dokumentace, takže mohla být zadána ještě v prosinci do výroby. V průběhu výroby pokračoval v konzultacích jak s vedoucím práce, tak s pracovníky dílen ÚST, aby byly řešeny průběžně se vyskytující technologické a konstrukční problémy, které jsou nedílnou součástí výroby každého unikátního výrobku. Jeho rešerše se poměrně obsáhle zabývá mechanickými vlastnostmi měkkých tkání, především stěny aorty a vlivem kolagenních vláken, ale i různými aspekty konstrukčního návrhu. Návrh přípravku je detailně promyšlen, včetně postupu montáže vzorku, balení a skladování přípravku. Navrhl i alternativní varianty přípravku, kromě té, která byla reálně vyrobena. Vyrobený přípravek poté otestoval realizací dvouosého zatížení vzorku prasečí aorty, včetně způsobu vyhodnocení jeho deformace. Bylo ověřeno, že maximální deformace vzorku je mnohem vyšší a umožňuje dosáhnout hodnot přesahujících fyziologický rozsah deformací stěny aorty. Provedené zkoušky plně potvrdily funkčnost přípravku pro požadovaný účel a tento bude na pracovišti nadále používán při výzkumu mechanických vlastností měkkých tkání a určování orientace kolagenních vláken ve stěnách tepen.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vaverka, Jiří

Bakalářská práce pana Tomáše Sodomky začíná teoretickou částí, ve které autor nejprve uvádí obecnou klasifikaci a vlastnosti biologických tkání s důrazem na tkáň pojivovou a v ní obsažená kolagenní vlákna. V následujícím textu se již autor zaměřuje výhradně na popis aorty jako typického zástupce měkkých tkání vyztužených zvlněnými kolagenními vlákny, který byl v práci využit pro dimenzování přípravku. Od základního popisu autor plynule přechází k popisu mechanických vlastností stěny aorty a vysvětluje úskalí určování směrů kolagenních vláken ve stěně. Celá tato úvodní část je psána stručně, bez nadbytečných podrobností a poskytuje čtenáři nezbytný základ pro pochopení potřebných souvislostí. V následující kapitole 2, která představuje stěžejní část práce, se již autor zabývá samotným konstrukčním návrhem přípravku a představuje jeho výslednou podobu. Jednotlivé kroky řešení i použité konstrukční prvky jsou názorně popsány a jejich návrh je komentován v souvislosti s funkčními požadavky na přípravek, technologickými postupy, ale také omezeními vyplývajícími z požadavku na odolnost některých částí přípravku vůči chemicky agresivnímu prostředí. V tomto ohledu mi v práci chybí alespoň krátký popis účinků formaldehydu na natažený vzorek. Ve výpočtové části je provedena kontrola na otlačení závitů pohybových šroubů a poté posouzena bezpečnost upínacích háčků vzhledem k meznímu stavu pružnosti. Zde se vyskytuje chyba ve vzorci pro výpočet napětí od ohybového momentu (str. 30, rov. (8)), v němž by měl mít druhý člen záporné znaménko. Kvůli tomuto překlepu vypočítaná hodnota úhlu „fí“ označující místo výskytu maximálního napětí neodpovídá zvolenému kladnému směru osy „y“ na Obr. 13, od níž je úhel měřen. Výsledné hodnoty napětí a bezpečnosti jsou již ale uvedeny správně. Výpočet napětí od ohybového momentu však bylo možné provést jednodušeji (viz doplňující otázka) a zmíněný úhel by potom nebylo nutné vůbec počítat. V kapitole 2 se nejzřetelněji projevuje silná stránka celé práce, kterou je výborné doplnění textu obrázky, které jsou kvalitní, čitelné a oponentovi výrazně usnadnily pochopení funkce a struktury navrženého přípravku. V závěrečné části práce je popsán experiment prokazující funkčnost již vyrobeného přípravku a tím také úspěšnost autorova návrhu. Pan Tomáš Sodomka předložil kvalitní práci, jejímž výsledkem je funkční přípravek, který najde praktické uplatnění při studiu kolagenních vláken ve stěně tepny. Práce je velmi ucelená, autor se od seznámení s pro něj – domnívám se – ne příliš známou tématikou měkkých tkání dostává k návrhu přípravku pro jejich testování, který realizuje a následně experimentálně ověřuje jeho funkčnost. Přílohou bakalářské práce je také pečlivě vypracovaná výkresová dokumentace.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 108917