VAVERKA, O. Optimalizace těhlice formule student pro výrobu SLM technologií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Koutný, Daniel

Diplomová práce se věnuje návrhu těhlice pro závodní vůz formule student Dragon 7. Pro minimalizaci hmotnosti byla využita topologická optimalizace, která ve spojení s aditivní výrobní technologií umožnila vznik komplexního tvaru s optimálním rozložením materiálu. Navržený tvar byl ověřen pomocí MKP. Vypočtené deformace při maximálním zatížení dílu byly experimentálně ověřeny na vyrobeném prototypu pomocí fotogrametrického systému, přičemž bylo dosaženo dobré shody. Vyrobený prototyp tak splňuje definované požadavky. Práce je na výborné úrovni. Diplomant prokázal znalosti pokročilých návrhových i experimentálních metod, včetně kritického zhodnocení dosažených výsledků. Všechny cíle práce byly splněny. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Růžička, Bronislav

Využití aditivních technologií je jedním z klíčových trendů pro výrobu strojních součástí zejména v prototypové fázi. Protože Formule Student a motorsport obecně do této oblasti spadají, jedná se v případě zadaného tématu o ideální platformu k získání dalších zkušeností s reálnou aplikací. Z tohoto pohledu lze tedy problematiku řešenou v diplomové práci považovat za velmi přínosné téma. Ocenit je pak nutno zejména komplexnost celého řešení, od vlastní optimalizace tvaru těhlice až po vlastní test vyrobené součásti k ověření deformací se skutečným zatížením. Diplomant v úvodu vychází z poměrně dobře zpracované rešerše použitých řešení , technologií a materiálu (topologická optimalizace/SLM/AlSi10Mg) které byly při návrhu a výrobě těhlice použity. Stejně tak je dobře a logicky navržená i celá metodika podle které dále postupuje. Slabým místem celé práce se však jeví problematika správného stanovení zatížení těhlice pro nejkritičtější jizdní režimy vozidla (5.1.3 Výpočet zatížení a reakcí). Kromě chyb v některých vzorcích je bohužel celkově tato pasáž dosti nepřehledná (indexování, grafické vysvětlení apod.) a relativně stručná , což znesnadňuje kontrolu správnosti postupu. Při obhajobě by se tedy diplomant měl zaměřit právě na vyjasnění toho jak postupoval a z jakých předpokladů vycházel a prokázat, že veškeré výpočty (včetně MKP) jsou korektní z hlediska vstupů . Samotný postup, resp.dílčí kroky topologické optimalizace dílu je pak popsán poměrně systematicky a srozumitelně. Celkem stručně se ale diplomant vyjadřuje k samotné problematice výroby dílu metodou SLM, nicméně toto není závažný problém. Zavěr práce se pak týká experimentálního ověření deformací těhlice definovaným zatížením simulujícím skutečné podmínky s využitím fotogrammetrie. V této části je proveden rovněž návrh a vlastní kostrukce testovacího stojanu , včetně vytvoření testovací metodiky. Kladně lze tady hodnotit především kritické hodnocení nedostatků které se zde objevily s ohledem na zjištěné výsledky a doporučení na zlepšení pro další experimentální práci v této oblasti. Z hlediska formální úpravy je práce kromě drobných překlepů a chyb v zásadě na dobré úrovni. Co je však nutno označit za nedostatek je především již zmíněná nepřehlednost v pasážích popisujících vstupy a výstupy výpočtů nebo měření. Shrnování těchto faktů do textů namísto využití většího množství jasných obrázků a tabulek úroveň práce velmi snižuje. Stejně tak jako využívání stejných symbolů (např. „a“ pro zrychlení i souřadnice bodu) je v některých případech poměrně matoucí a diplomant by měl ve své budoucí praxi věnovat větší pozornost tomu, aby výsledky jeho práce byly co nejvíce srozumitelné a přehledné jakožto technická zpráva. Protože řešitel prokázal schopnost zpracovat danou problematiku na odpovídající úrovni, doporučuji tuto práci k obhajobě a nárok na udělení titulu Ing.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 100714