KNOFLÍČEK, M. Příprava podvojných vrstevnatých hydroxidů na kompozitních Mg-hydroxyapatit substrátech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Buchtík, Martin

Předložená bakalářská práce studenta Milana Knoflíčka pojednává o přípravě povlaků na bázi podvojných vrstevnatých hydroxidů na kompozitních Mg-hydroxyapatit substrátech připravených práškovou metalurgií. Studen v rámci teoretické části bakalářské práce přehledně zpracoval a popsal problematiku týkající se hořčíku, korozní degradace Mg materiálů, dále jsou v teoretické části shrnuty základní poznatky týkající se podvojně vázaných hydroxidů vč. jejich metody přípravy. Co se týče praktického vystupování, student prokázal velmi zodpovědný přístup nejen v laboratoři, ale také při zpracování získaných výsledků a využíval konzultace s vedoucím. Bakalářská práce je z mého pohledu velmi kvalitně sepsána, logicky členěna a působí dobrým dojmem. Jedinou výtkou by mohly být nevhodně zvolené slovní obraty a odborné termíny, které student v práci používá a v některých částech mohou být hůře čitelné a někde až lehce úsměvné. To však nijak neubírá na kvalitě zpracovaných výsledků a práci jako celku. Díky aktivní práci a kladnému přístupu studenta hodnotím známku stupněm A a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Doskočil, Leoš

Bakalářská práce se věnuje přípravě MgAl-LDH povlaků na kompozitech připravených z práškového hořčíku a hydroxyapatitu. Teoretická část je velmi dobře zpracovaná a svědčí o pečlivém přístupu autora k tématu. Experimentální část je taktéž kvalitně provedena. Kladně hodnotím prezentaci výsledků a snahu o jejich interpretaci a diskuzi. Je škoda, že autor uvedl prvkové mapy pouze pro Mg kompakt s 20 % hydroxyapatitu a bez něj, třebaže Mg kompozity s ostatními koncentracemi hydroxyapatitu byly změřeny a byly v textu diskutovány. Dovolil bych si polemizovat s autorem, který dává výskyt trhlin v LDH povlacích na kompozitech do souvislosti se sníženou adhezí LDH k hydroxyapatitu (např. str. 30, 32). Jednak takové tvrzení autor nemá experimentálně ani literárně podložené, a pak rovnoměrný výskyt LDH povlaku po celé ploše kompozitů hovoří spíše proti tvrzení autora. Není vyloučeno, že toto konstatování je rudiment prvotního vysvětlení, neboť autor později dává výskyt trhlin do souvislosti s pnutím mezi částicemi (str. 34), což nakonec reflektuje i v závěru. Další slabinou práce je absence vysvětlení, proč hydroxyapatit měl negativní dopad na korozní odolnost kompozitů a proč LDH povlak vedl k výraznému zvýšení korozní odolnosti. Formální stránka bakalářské práce se vyznačuje pečlivostí, neboť nejsou patrné typografické, gramatické ani stylistické nedostatky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 153816