ŠPAČEK, J. Optimalizace a testování frontendové části na platformě Smart City [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

John, Petr

Student pracoval samostatně a pečlivě a vypracoval komplexní řešení. Toto řešení účinně umožňuje automatické testování celé platformy, což napomáhá prevenci regresí funkcionality. Navíc automaticky vyhodnocuje výkonnost platformy, čímž pomáhá předcházet regresím výkonu. Vzhledem k praktické použitelnosti a vysoké kvalitě řešení navrhuji hodnocení stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání vzniklo ve spolupráci se společností Logimic. Práce měla dva hlavní cíle. Prvním z nich bylo vytvořit metodiku automatizovaného testování pro frontend platformy Smart City a testování výkonnosti této platformy. To zahrnovalo definování výkonnostních metrik a výběr vhodných nástrojů pro vyhodnocování a udržování výkonnostních standardů. Druhým cílem bylo analyzovat danou platformu, identifikovat výkonnostní nedostatky a doporučit možná řešení. Student musel nejprve prozkoumat teorii týkající se jak konceptu chytrých měst, tak internetu věcí. Pro splnění obou cílů pak student provedl analýzu architektury platformy společnosti Logimic, což zahrnovalo různé možnosti nasazení, jako je běh na cloudové platformě AWS a nasazení pomocí technologií jako Docker a Nginx. Kromě toho student zhodnotil dostupné nástroje pro testování frontendů a posoudil jejich kompatibilitu a použitelnost s frameworkem Angular. Student také prozkoumal možnosti integrace nástrojů pro analýzu výkonu, jako je Google Lighthouse, do vybraných frameworků (konkrétně framework Cypress). Student poté vytvořil frontendové testy pro mobilní i desktopovou platformu v nejpoužívanějších pohledech aplikace Smart City a ve spolupráci se společností Logimic nastavil automatizované testovací prostředí pro vyhodnocování end-to-end testů a provádění výkonnostní analýzy. Nakonec student vyhodnotil dopad doporučených zlepšení výkonu platformy Smart City.
Práce s literaturou Student prostudoval doporučenou literaturu a aktivně vyhledával další zdroje.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student komunikoval během celého akademického roku. Konzultace probíhaly online přibližně každé dva týdny s vedoucím práce a se členy vývojového týmu společnosti Logimic. Student řádně plnil zadané úkoly a práce postupovala dobrým tempem.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena s dostatečným předstihem, aby mohla být předložena společnosti Logimic a řádně konzultována.
Publikační činnost, ocenění
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Hynek, Jiří

Až na některé výše zmíněné nedostatky týkající se zejména technické zprávy bylo vytvořeno použitelné řešení. Oceňuji, že se student rozhodl psát práci v anglickém jazyce. Navrhuji hodnocení stupněm B .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Cílem práce bylo navrhnout a implementovat řešení pro automatické testování klientské části platformy firmy Logimic určené pro sledování a správu chytrých zařízení. Student se musel seznámit s danou platformou (TypeScript, Angular), dále prostudovat technologie určené pro automatizované testování (Cypress) a možnosti průběžné integrace (Github Actions). Zadání hodnotím jako průměrně obtížné .
Rozsah splnění požadavků zadání
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 70 Práce je rozumně členěna na teoretickou a praktickou část . Vytkl bych, že analýza neobsahuje popis požadavků na výsledné řešení. Kapitola týkající se implementace nepopisuje dostatečně, jak byla IoT platforma rozšířena. Kapitola popisující testování zmiňuje pouze vybrané testy, nicméně chybí ucelený pohled.
Formální úprava technické zprávy 70 Práce je psána v anglickém jazyce na přijatelné úrovni . Vytkl bych zejména místy nekvalitní pestrobarevné a mnohdy nečitelné ilustrace. Dále obsahuje některé typografické chyby (např. špatné pomlčky).
Práce s literaturou 90 Student cituje nadprůměrné množství zdrojů . Sekce 4.3 nicméně mohla obsahovat větší množství referencí.
Realizační výstup 85 Výstupem je rozšíření klientské aplikace IoT platformy firmy Logimic. Součástí řešení je sada testů, která testuje základní pohledy aplikace. Architektura využívající průběžné testování byla testována na zařízení Raspberry Pi. Výsledky hodnotím kladně.
Využitelnost výsledků Výstupy jsou potenciálně využitelné pro automatizované testování klientské aplikace IoT platformy firmy Logimic.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 154660