ŠAFER, R. Digitální ekvalizér s kompresorem dynamiky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Brančík, Lubomír

Úkolem studenta byl návrh blokové struktury a celkového obvodového schématu digitálního ekvalizéru, včetně kompresoru dynamiky, vývoj obslužného programu na PC pro ovládání funkcí ekvalizéru, jeho praktická realizace a změření základních parametrů. Zadání diplomové práce považuji za splněné v plném rozsahu. V úvodní části student srovnává audio signálové procesory různých výrobců, pro daný účel vybírá procesor Analog Devices AD1953. S ohledem na jeho parametry byl rovněž vybrán vhodný A/D převodník. V práci jsou postupně popisovány všechny bloky zařízení, včetně např. použitých analogových filtrů. Pro naprogramování řídicí aplikace byl využit software SigmaStudio, výpisy programů jsou součástí přílohy. Práce obsahuje přehlednou dokumentaci realizace digitálního ekvalizéru, včetně návrhů desek plošných spojů a jejich osazovacích plánů. Jsou uvedeny jak výsledky počítačových simulací vybraných obvodových částí, tak výsledky praktických měření na vyhotoveném zařízení, které svědčí o jeho správné funkci. Práce má velmi dobrou grafickou úpravu, přesto se v ní vyskytuje několik drobných formálních nedostatků. Zmíním např. psaní „Obr....“ s velkým „O“ při odkazování se na obrázky v textu, v některých vzorcích se vyskytuje velké řecké písmeno „PI“ pro Ludolfovo číslo, na řadě míst jsou užívány nevhodné značky pro násobení, některé popisky pod obrázky jsou rozformátovány, grafické závislosti konstruované z naměřených dat (kap. 9) by bylo vhodnější prokládat hladkými křivkami, aj. Student pracoval samostatně a iniciativně a prokázal velmi dobré znalosti z oblasti analogové i digitální techniky, za pozornost stojí i obsáhlý seznam literatury, ze které bylo při řešení diplomové práce čerpáno.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Kováč,, Michal

Student se seznámil s problematikou zpracování zvuku v signálovém procesoru, vybral vhodný typ signálového procesoru pro požadované funkce zpracování zvuku. Pro převod dat do digitální podoby student vybral 24-bitový sériový A/D převodník, pro nastavení signálového procesoru přes SPI rozhraní student zvolil převodník UART na USB s obvodem FTDI, pro analogový výstup signálového procesoru student navrhl analogový filtr s diferenčním zesilovačem. Pro celou konstrukci pak navrhl napájecí zdroj. Navrženou konstrukci zrealizoval, v prostředí Delphi pak napsal na základě dostupné knihovny pro sériový port obslužný program digitálního ekvalizéru a kompresoru. Po oživení zapojení student změřil parametry (modulová frekvenční charakteristika, harmonické zkreslení, linearita převodní charakteristiky kompresoru, přeslech mezi kanály, odstup signálu od šumu, vstupní odpor) a porovnal realizovaný ekvalizér s běžně dostupnými ekvalizérmi. Práce je na vysoké odborné úrovni, student se výborně zorientoval v problematice zpracování zvuku na signálovém procesoru. Student ve velmi kvalitní práci prokázal svůj odborný přehled při výběru součástek pro konstrukci, svou univerzální orientaci ve svém oboru prokázal sladěním odborných témat (AD převod, zpracování signálu, napájení zařízení, programování) do jednoho funkčního celku, svou pečlivost prokázal při detailním popisu jednotlivých komponent. K práci po odborné stránce nemám žádné výhrady. Formální stránka práce je rovněž na vysoké úrovni. Drobné chyby se nacházejí v anglickém abstraktu a symboly veličin v deváté kapitole Měření nejsou označeny kurzívou.

Navrhovaná známka
A
Body
99

Otázky

eVSKP id 52365