KUČERA, D. Využití lignocelulózových materiálů k biotechnologické produkci polyhydroxyalkanoátů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Student Dan Kučera se ve své diplomové práci věnoval biotechnologické koprodukci polyhydroxyalkanoátů a extracelulárních hydrolytických enzymů s využitím odpadních substrátů potravinářského průmyslu a zemědělství. V rámci řešení diplomové práce musel prakticky zvládnout řadu experimentálních, kultivačních i analytických technik. K řešení experimentální části práce přistupoval aktivně a samostatně, přičemž byl schopen kriticky zhodnotit výsledky a navrhnout další postup práce. Část práce pak řešil v rámci zahraniční stáže na Lund University ve Švédsku. Textová část diplomové práce je zpracovaná v anglickém jazyce. Teoretická část poskytuje velice solidní úvod do problematiky, přičemž student čerpal z vysoce hodnotných a aktuálních zdrojů, které správně a úplně cituje. Výsledková práce pak uvádí a komentuje výsledky jednotlivých experimentů, které uvádí do kontextu nejen práce, ale i celkového stavu poznání. V některých pasážích je cítit částečná nejistota autora v popisu výsledků a jejich diskuzi v anglickém jazyce, která se projevuje stylistickou kostrbatostí. Výsledkově přináší práce některé nové poznatky – skutečnost, že bakterie B. cepacia je schopna utilizovat i neupravené substráty a zároveň s PHA produkovat také biotechnologicky významné hydrolytické enzymy, může mít praktické využití. Na druhou stranu experimenty zabývající se anaerobní mikrobiologickou hydrolýzou pšeničné slámy neposkytly významné výtěžky sacharidů. Celkově lze však říci, že výsledky získané v rámci řešení diplomové práce nastiňují další možné směry výzkumu a výsledky budou presentovány na národních i mezinárodních konferencích a předpokládá se také jejich publikace v odborném tisku. Celkově je však práce odborně i textově na vysoké úrovni a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Márová, Ivana

Předložená diplomová práce je zaměřena na studium mikrobiální produkce polyhydroxyalkanoátů na lignocelulózových odpadech. Práce v rozsahu 73 stran (+ 3 strany příloh) je sepsána v anglickém jazyce, poněvadž část experimentů byla řešena v rámci stáže Erasmus+ v Lundu (Švédsko). Práce je standardně členěna a rozsah kapitol je vyvážený. Jazykové zpracování je na vysoké úrovni, s minimem chyb a překlepů. Práce je doplněna 73 odkazy převážně na aktuální separátní literaturu, je však třeba dát pozor na jednotný formát citací (př. typ písma u názvů časopisů). Teoretická část výstižně a koncentrovaně shrnuje základní východiska práce. Experimentální část popisuje podrobně použité metody a podmínky provedení experimentů. Výsledky jsou doplněny řadou názorných grafů, obrázků a tabulek, vesměs dobře popsaných, které vhodně dokumentují dosažené výsledky. Součástí výsledkové kapitoly je i průběžná diskuse, která konfrontuje dosažené výsledky s aktuálním stavem poznatků v dané oblasti. Závěry jsou formulovány v bodech, výstižně a jasně shrnují hlavní dosažené výsledky a naznačují možné směry dalšího výzkumu. K práci mám několik drobných formálních připomínek: - str.22, odst.2 - názvy kmenů by měly být uvedeny typem písma Italic - str.28 - název Llama je chybný - není jasné, jaké druhy Pseudomonas sp. byly v práci použity a k jakým experimentům - str.29 - Petri dishes - uvádí se s velkým písmenem - str.34 - správný název substrátu je p-nitrophenyl palmitate - str.36, kap.3.9.6 - je třeba sjednotit název "mannase" a "mannanase" - str.50, obr.13 - zóny proteinů i u zahuštěných vzorků jsou velmi špatně čitelné; jak bylo provedeno stanovení Mr hlavních proteinových frakcí? - str.52, graf 11 - jak si vysvětlujete průběh změn obsahu extracelulárních proteinů? - v něterých částech textu není odkazováno na konkrétní graf nebo tabulku (označení "the following graph" může být při konečné úpravě textu zavádějící). Uvedené připomínky nijak nesnižují nadstandardní úroveň práce a její vysokou kvalitu po formální i obsahové stránce. Doporučuji proto práci k obhajobě a hodnotím stupněm "výborně (A)".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 77331