HAVLÍČEK, J. Optimalizace skládání krabic na přepravní paletu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Adámek, Roman

Pan Havlíček se ve diplomové práci zabývá speciálním případem problematiky optimalizace skládání krabic na přepravní paletu, kdy je dopředu znám jen omezený počet krabic, který má být uložen. Student pracoval velmi samostatně a výsledná práce přehledně popisuje vyvinutý algoritmus a ověření jeho výstupů.  Dílčím cílem práce bylo ověření použitelnosti algoritmu v prostředí robotického simulátoru z hlediska stability palety a její sestavitelnosti pomocí průmyslového manipulátoru. Využitelnost této části je trošku problematická z hlediska výpočetní náročnosti simulace stability krabic z důvodu řešení velkého počtu kontaktů a neuvažování kolize jednotlivých částí robotického manipulátoru s ostatními krabicemi při simulaci skládání krabic. Autor si je těchto nedostatků vědom a v práci je uvádí. Navzdory zmíněným obtížím poskytují simulace použitelné výsledky. I přes výše uvedené drobné nedostatky v dílčí části práce považuji cíle za splněné a práci hodnotím známkou velmi dobře - B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Brablc, Martin

Student Jiří Havlíček v rámci své diplomové práce řešil problém náhodné robotické paletizace. Jedná se o komplexní a velmi aktuální téma, jehož řešením a praktickým nasazením se momentálně v průmyslu zabývá mnoho týmů. Celkově se jedná o velmi zdařilou práci, oceňuji přiměřený obsah i rozsah rešerše.  Navržený algoritmus se zdá být funkční, i když je spíše jednodušší. V práci postrádám hlubší diskuzi jak se k tomuto algoritmu došlo a proč zrovna tento, jistě existuje mnoho dalších způsobů řešení. Text práce je dobře členěný, přehledný a rozumně detailní. Student dokázal své výsledky dobře popsat, oceňuji také jasné ohraničení problému, který se řeší. Dovedu si představit, že práce v této podobě může sloužit jako dobrý výchozí bod pro průmyslové aplikace. Celkově mi chybí pouze více experimentů s různými parametry optimalizačního algoritmu, které by mohly čtenáři dát návod jakým směřem se při designu vydat. (viz otázka o míře vyplnění vs délka zásobníku). K práci mám několik dotazů, po jejich uspokojivém zodpovězení doporučuji k obhajobě s hodnocením  A - výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 157784