VÁŇA, V. Návrh systému pro elektronické hlasování a jeho právní specifika [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Magisterská práce se zaměřuje na návrh systému pro elektronické hlasování a jeho právní specifika. Práce se v první části zabývá souvisejícími právními aspekty a prezentuje přístupy k řešení zvolené problematiky v USA a Estonsku. Dané poznatky pak částečně aplikuje do českého prostředí a doporučuje v dílčích aspektech, jak je k uchopení zavedení elektronického hlasování možno přistoupit. V druhé, technické, části pak autor prezentuje návrh samotného systému s tím, že klade důraz zejména na anonymitu a zabezpečení hlasu a hlasující osoby, což představuje vhodný výstup vč. doplnění o popis konkrétního nastavení zabezpečení systému. Celkové zpracování je nutno považovat za dobré i když se autor dopustil několika dílčích pochybení. Někdy ne zcela dostatečně vysvětluje, proč rozebírá danou problematiku (někdy by mohl být text více konkretizován, jelikož text může působit obecným dojmem). Právní a technická část by mohla být v některých aspektech (zejména při konstrukci identity managementu) více provázána a řešení uživatelsky přívětivější. Student práci řádně konzultoval a poměrně vhodně využívá dostupné literatury.
Magisterská práce se zaměřuje na problematiku elektronického hlasování. Cílem diplomové práce je (i) provést analýzu řešení elektronického hlasování v různých zemích a (ii) na základě analýzy a teoretických zjištění vytvořit webovou stránku, která by je reflektovala. V teoretické části práce student vymezuje elektronické hlasování a věnuje se jeho využití v USA a Estonsku. Následně analyzuje koncept elektronického hlasování v České republice. Hlavním výstupem teoretické části je identifikace požadavků na zabezpečení elektronického hlasování s přihlédnutím k různým zjištěným rizikům. V praktické části student předkládá návrh webové stránky, která umožňuje uživatelům elektronicky volit. Praktická část reflektuje principy a bezpečnostní požadavky elektronického hlasování. Celkové zpracování tématu a jeho propojení s technickým řešením považuji za zdařilé, i když relativně zjednodušující. Teoretická část je zpracována na rozumné úrovni obecnosti a nezabředává do zbytečných detailů. U některých částí není zcela jasné, jak se poznatky z teoretické části propsaly do části praktické (kap. 1.5.2). Text je místy zatížen stylistickými chybami, které vedou k obtížné srozumitelnosti. Některé odstavce jsem tak musel číst opakovaně. Praktická část obecně vychází z poznatků teoretické části. Diplomant se soustředí na popis jednotlivých komponent. Ocenil bych ale zařazení kapitoly obsahující ucelenější popis pro usnadnění orientace. Za zásadní rozdíl mezi funkčností systému v Estonsku a USA diplomant považuje důvěru v proces elektronického hlasování, přímo však neuvádí, jakými praktickými nástroji ji zvýšit. Webová stránka připravená v rámci praktické části je totiž etalonem nedůvěryhodnosti a netransparentnosti.
eVSKP id 159215