MATULOVÁ, A. Vysoce legované litiny Ni-resist a jejich vlastnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaňa, Václav

Studentka při hledání literárních zdrojů i jejich následném zpracování pracovala samostatně a pečlivě. Pravidelně chodila konzultovat jednotlivé části práce. V praktické části se sama aktivně podílela na přípravě a provedení všech experimentů, ať už se jednalo o zkoušky opotřebení, měření tvrdosti nebo zhotovení metalografických výbrusů. Stejně tak při následném zpracování získaných dat pracovala samostatně a pečlivě. Studentčin přístup hodnotím kladně. Její diplomovou práci považuji za velmi dobrou a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Záděra, Antonín

Diplomantka se zabývala austenitickými grafitickými litinami z pohledu jejich chemického složení, struktury a vlastností a provedla jejich srovnání s jinými typy nelegovaných, nízkolegovaných a vysokolegovaných litin a ocelí. V praktické části se věnovala stanovení odolnosti materiálů vůči opotřebení při zkoušce na brusném plátně. Vybrané materiály porovnala z hlediska jejich hmotnostního úbytku v závislosti na jejich struktuře a tvrdosti. Následně provedla i ekonomické porovnání výroby vybraného typu odlitku z austenitické oceli a austenitické litiny. Diplomová práce je zpracována na odpovídající odborné i jazykové úrovni. V práci jsou některé gramatické a stylistické chyby. Diplomantka se nevyhnula i některým terminologických chybám jako je například používání označení nerezavějící oceli namísto přesnějšího termínu korozivzdorné oceli. Dále v práci je například uváděna duplexní ocel bez uvedení, že se jedná o feriticko-austenitickou ocel. Duplexních korozivzdorných ocelí může být pochopitelně více a je proto nutné více danou jakost specifikovat. Na straně 34 diplomantka uvádí korozivzdorné oceli s obsahem uhlíku v rozmezí 0,01 až 0,15 %. V další části práce pak používá označení chromniklové oceli pro tzv. plně austenitické oceli, které se od korozivzdorných ocelí radikálně liší jak v chemickém složení, tak i ve vlastnostech. Výsledky zkoušek otěruvzdornosti provedené v rámci práce dobře vystihují chování sledovaných materiálů při abrazivním opotřebení. Statistické hodnocení provedených zkoušek mohlo být v práci provedeno detailněji. Výsledky hodnocení jsou srozumitelně formulovány. Měření tvrdosti mohlo být doplněno o měření mikrotvrdosti. Ekonomické zhodnocení bylo provedeno pouze pro dva sledované materiály a zohledňovalo pouze náklady na vsázkové suroviny. I přes některé nedostatky je práce vypracována přehledně na dobré úrovni. Výsledky diplomové práce shrnují výsledky zkoušek otěruvzdornosti pro vybrané materiály a mohou být i přímo aplikovány v průmyslové praxi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 117035