FRANEK, A. Návrh změn konceptu motivačního programu pro zaměstnance ve vybrané organizaci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Petrová, Kateřina

Bakalářská práce splňuje základní požadavky kladené na tento typ práce, avšak vykazuje několik významných nedostatků, které snižují její celkovou kvalitu. Autor projevil snahu o pochopení problematiky motivačních programů, ale jeho návrhy na změny nejsou dostatečně podloženy hlubokou analýzou a konkrétními daty. Práce obsahuje několik stylistických a gramatických chyb, které snižují celkovou úroveň odborného projevu. Úprava textu se neřídí doporučeními uvedenými v pokynech pro vypracování závěrečné práce. Použitá terminologie je občas nepřesná nebo nesprávně použitá, což může vést k nedorozuměním. Otázka: Jaké doporučení by reflektovalo zjištění, že "70 % respondentů by chtělo být více hodnoceno podle svého výkonu a pouze 5 % respondentů tuto myšlenku odmítá"? Jaké konkrétní kroky by mohly vést k efektivnějšímu a spravedlivějšímu ohodnocení zaměstnanců na základě jejich výkonu?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D Autor si klade za cíl analyzovat stávající stav motivačního programu a na základě této analýzy navrhuje změny, které by vedly k lepší péči o zaměstnance a jejich udržení. Tento cíl byl formálně naplněn, avšak výsledné návrhy jsou zčásti povrchní a ne zcela reflektují hloubkovou analýzu potřeb zaměstnanců.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod D Autor využil kvantitativní výzkumný přístup, konkrétně dotazníkové šetření, a obsahovou analýzu dostupných zdrojů. Postup řešení byl správně strukturován, ale některé zvolené metody a jejich provedení vykazují nedostatky. Dotazník nebyl dostatečně rozsáhlý, aby pokryl všechny aspekty motivace zaměstnanců, a některé otázky byly formulovány nejasně, což mohlo ovlivnit odpovědi respondentů.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E Interpretace dosažených výsledků je spíše povrchní a nedostatečně podložená. Autor identifikoval některé problémy, jako je nedostatečné finanční ohodnocení a neinformovanost zaměstnanců, avšak konkrétní návrhy nejsou dostatečně detailní. Návrhy na zlepšení motivačního systému, jako jsou teambuildingy a newslettery a nástěnka, jsou obecné a ne vždy prakticky proveditelné v kontextu konkrétního podniku.
Praktická využitelnost výsledků D Praktická využitelnost výsledků práce je omezená. Návrhy postrádají konkrétní kroky a detailní plán implementace. 
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň E V rámci uspořádání práce je dodržena struktura práce. Formální náležitosti jsou vesměs dodrženy, nicméně úprava textu se neřídí doporučeními, uvedenými v pokynech pro vypracování závěrečné práce. V práci se vyskytuje řada stylistických a gramatických chyb, které snižují celkovou úroveň odborného projevu. Použitá terminologie je v některých případech nepřesná nebo nesprávně aplikovaná, což může vést k nedorozuměním.
Práce s informačními zdroji, včetně citací E Autor využil relevantní odbornou literaturu, ale citace nejsou vždy správně uvedeny podle akademických standardů. Některé zdroje jsou citovány neúplně nebo nepřesně, což snižuje důvěryhodnost práce. Kontrola bakalářské práce v systému THESES zjistila 27% shodu. Po manuálním přezkoumání konstatuji, že shoda se objevila převážně v teoretické části práce, zejména v pasážích, které je velmi obtížné formulovat jinak. 
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Konečný, Štěpán

Celkově je bakalářská práce Adama Franka uspokojivě zpracovaná s významnými rezervami. Autor sice prokázal schopnost analyzovat problém a navrhnout řešení, avšak práce by mohla být kvalitnější s ohledem na metodiku a hloubku analýzy. Navrhuji ji k obhajobě s výslednou známkou C - uspokojivě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D Autor stanovil cíl navrhnout změny motivačního programu ve vybrané organizaci na základě analýzy současného stavu. Tento cíl byl splněn, ale s určitými rezervami. Práce nabízí konkrétní návrhy, avšak některé z nich nejsou dostatečně podloženy hlubší analýzou nebo nejsou dostatečně detailně rozpracovány, což snižuje jejich praktickou použitelnost.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod E Autor použil dotazníkové šetření a obsahovou analýzu k získání informací o současném stavu motivačního programu. Zvolený postup je obecně vhodný, avšak práce by těžila z rozšíření metodiky, například o hloubkové rozhovory. Dotazník obsahuje poměrně málo otázek tak, aby bylo pokryl celé zkoumané téma. Škály u některých otázek (např. č. 17 mi nedávají smysl).
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D Interpretace výsledků dotazníkového šetření je srozumitelná, nicméně popisované výsledky jsou interpretovány povrchně. Také konkrétní návrhy postrádají dostatečnou detailnost. Návrhy na zlepšení motivačního systému jsou povrchní a prakticky uplatnitelné ve kterémkoliv podniku (a ne na míru tomuto).
Praktická využitelnost výsledků C Autor sice správně identifikoval klíčové oblasti, kde lze systém zlepšit,  návrhy by mohly být podrobněji rozpracovány s ohledem na implementační kroky a jejich finanční dopady.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň E Struktura práce je logická a přehledná, použitá terminologie je odborná a konzistentní. Text je srozumitelný, avšak s velkým množstvím gramatických chyb a překlepů. Nelíbila se také nekonzistence mezer mezi odstavci. 
Práce s informačními zdroji E Chyby v citacích (chybí zcela, či nejsou zcela správně uvedeny)
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 159665