KLIMEK, M. Neuroinformatika a sdílení dat z lékařských zobrazovacích systémů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Provazník, Ivo

Student Martin Klimek se věnoval řešení zadaného problému zodpovědně, pravidelně docházel na konzultace ke školiteli i na pracoviště IBA MU. Pro celkové hodnocení práce je důležité připomenout, že student si zvolil téma zaměřené na informatiku a konkrétně na návrh webových aplikací, ovšem na počátku řešení měl v této oblasti pramalé vědomosti. Tento handicap se však v průběhu řešení práce snažil dohnat a míra nabytých vědomostí i praktických zkušeností je jistě vysoká. Samotné zpracování předložené práce hodnotím jako solidní - v diplomové práci je oddělena teoretická část zpracovávající recentní odbornou literaturu, od části tvůrčí. V té se student dlouhou dobu věnoval samotnému návrhu datového modelu aplikace, který byl v průběhu řešení mnohokrát změněn. Dále se student teoreticky i prakticky věnoval anonymizaci osobních dat v databázi, problémy konzultoval ve zdravotnických zařízeních i u správce reálných klinických registrů v ČR. V rámci svých možností student odladil plánované webové rozhraní do funkční podoby.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 43/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury E 5/10
Navrhovaná známka
B
Body
83

Posudek oponenta

Kubásek, Miroslav

Předložená diplomová práce se zabývá problematikou skladování a sdílení primárních neurozobrazovacích dat. Úvodní část práce obsahuje souhrnné informace které souvisejí s problematikou zřízení a provozu klinických registrů, uvádí aktuální legislativu a standardy, které takovýto IS musí splňovat a popisuje také standardy pro archivaci klinických obrazových dat. K této části práce nemám připomínek, zdá se mě v pořádku, nemohu však osobně posoudit zda-li je úplná a obsahově korektní. Druhá, stěžejní část práce pak popisuje vlastní návrh webového informačního systému pro podporu multicentrického sběru obrazových dat. Navržené UML modely jsou v pořádku, ve stěžejním ERD diagramu jsem také neobjevil žádné chyby. Nemohu však posoudit, nakolik ERD diagram koresponduje s požadavky na tento systém, ale lze např. ukládat více fotografií k jednomu vyšetření a také i vyšetření se může týkat více diagnóz, takže pro potřeby ukládání obrazových dat se návrh systému zdá být jako dostatečně robustní. Z pohledu výběru použité technologie pro webový server nemám námitek. Chybí mě však v práci jakákoliv zmínka o tom, jak byl vlastní kód vytvořen, z kolika modulů se např. skládá, případně jakých knihoven bylo použito (pokud byly nějaké použity). Dále stojí za zvážení, zda-li zvolené kódování webu CP-1250 je vhodné a nebylo by rozumnější použít v dnešní době běžnější UTF-8. Vlastní ovládání webu mě nepřipadá moc uživatelsky přívětivé, chybí mě tam jasná struktura kde bych našel seznam pacientů, seznam vyšetření, seznam obrázků, např. měl možnost si je seřadit podle data pořízení a pod. Na základě zkušeností s používáním systému bych se přimlouval k jeho důkladné analýze a případnému přepracování tak, aby se v něm uživatel rychle dokázal zorientovat. Dle mého názoru zadání práce bylo splněno, a proto doporučuji tuto práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 27116