RYLICH, S. Rozhraní IEC-104 pro PLC kontrolery řady UniPi Patron [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Slavíček, Karel

Bakalářská práce studenta Sl8vka Rylicha je zaměřena na implementaci komunikačního protokolu IEC-104 do průmyslových PLC kontrolerů řady UniPi Patron. V teoretické části práce student nastudoval protokol IEC-104 a další související protokoly rodiny IEC 60870, což byl vzhledem k složité vnitřní struktuře těchto protokolů náročný úkol. Student navrhl zajímavé řešení impementace protokolu IEC-104 v PLC kontrolerech řady UniPi Patron, které je možné použít jak pro přímé čtení dat digitálních i analogových senzorů připojených k tomolo kontroleru a jejich odesílání do SCADA systému protokolem IEC-104, tak i pro ovládání výstupních zařízení a to včetně lokálního ukládání dat v databázi a jejich prezentaci v systému Grafana. Praktickým výstupem bakalářské práce je implementace navržených metod v kontroletu UniPi Patrom M567, ověření funkčnosti a základní výkonnostní testy, které by však mohly být více zdůrazněny v textu bakalářské práce. Student na zadaném úkolu pracoval poctivě a svědomitě v průběhu celého školního roku. Přicházel s dobrými nápady, které pravidelně konzultoval a hledal nejvhodnější postup řešení hlavního cíle práce. Výsledek práce považuji za velmi zdařilý, práci doporučuji k obhajobě a navrhuji známku A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Grenar, David

Bakalářská práce studenta Slávka Rylicha na téma Rozhraní IEC-104 pro PLC kontrolery rady UniPi Patron je strukturovaná a logicky členěná do jednotlivých části. Práce se skládá z teoretické částí, která je zaměřená na analyzu protokol IEC-104 a popisuje jednotlivé definice, které jsou klíčové pro implementaci. V práci jsou popsány samostatné komunikační procedury a vrstvy včetně architektury. Dále je provedeno představení a rozbor zvolené platformy UniPi Patron a ověření potenciálu a koexistence protokolu v SCADA systémech. Teoretická část práce je velmi dobře zpracována. Autor detailně popisuje strukturu a funkci protokolu IEC-104, což je nezbytné pro pochopení následné implementace. V praktické částí práce student popsal navrženou architekturu celého modulu, včetně komponent a jejich funkcí. V návaznosti na vlastní návrh jsou uvedeny implementační detaily, metody a třidy kritické pro správnou funkčnost celé aplikace. V závěru práce je popsán ověřovací postup a testování implementace serveru IEC-104. Formální i obsahová stránka předložené práce ve všech ohledech odpovídá zadání a splňuje odborné požadavky, jež jsou kladeny na tento typ prací. Práce přináší prakticky využitelné výsledky a přispívá k rozvoji průmyslové automatizace.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 159122