ČÍŽEK, P. Metody stanovení opotřebení železničního kola [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Řehák, Kamil

Bakalářská práce pana Čížka je zaměřena na metody stanovení opotřebení železničního kola. Ke zpracování bakalářské práce pan Čížek přistupoval zodpovědně, za účelem vykonání technického experimentu oslovil a zařídil si přístup do specializovaných laboratoří. Student postupoval dle logicky zvolených kroků od získání základních informací z dané oblasti a postupně se zabýval více specifickými oblastmi. Relevanci a množství použitých zdrojů považuji za dostatečnou, avšak v oblasti technických experimentů, na kterou se student zaměřil, by jistě bylo možné provést hlubší rešerši, především oblast vývoje. Při zpracování bakalářské práce student prokázal schopnost aplikace nabytých znalostí pro řešení daného úkolu, k čemuž využil i odbornou literaturu. Cíle bakalářské práce byly splněny, práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením dobře/C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Prokop, Aleš

Bakalářská práce pana Čížka je zpracovaná na téma metody stanovení opotřebení železničního kola. Hned na začátku práce bych doporučil věnování větší pozornosti obsahové stránce abstraktu, jehož primárním cílem má být stručné shrnutí problematiky, o níž práce pojednává. V úvodní části student dostatečně popisuje teoretický základ a úvod do dané problematiky. Kapitolu zabývající se poškozením by bylo vhodné rozpracovat více detailněji, jelikož se jedná o důvod, proč jsou vykonávány právě úkony ke stanovení míry opotřebení. Z hlediska náplně jsou opomenuty numerické simulace, jež se zabývají danou problematikou, což shledávám jako velmi důležité. Současně by bylo vhodné detailněji rozpracovat přístupy pro stanovení opotřebení pomocí technického experimentu, jejichž výsledky slouží jako reference pro porovnání právě s numerickými simulacemi. Práce je psána čtivou formou a obsahuje pouze malé množství gramatických a stylistických chyb. Z hlediska grafického zpracování práce považuji za nedostatečnou kvalitu i velikost některých obrázků, viz například Obr. 31, 35 a 38. Vykonaný technický experiment, jehož výsledky jsou uvedeny v příloze, lze považovat za základní. I přes výše zmíněné nedostatky práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 132237