HYNEK, D. Přenosný číslicově řízený stabilizovaný zdroj symetrického napětí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Mikulka, Jan

Student navrhnul a realizoval symetrický napájecí zdroj pro elektrickou impedanční tomografii (EIT). V plné míře splnil zadání. Práce je zpracovaná na kvalitní úrovni, vytknul bych pouze několik málo překlepů. Rozsah odpovídá požadavkům na diplomovou práci. Student ke zpracování přistupoval velmi aktivně a to jak při práci s technickou literaturou (převážně katalogové listy), tak konzultacemi s vedoucím. Realizovaný zdroj je možné začít bez dalších úprav používat při výzkumu v oblasti EIT.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Drexler, Petr

Diplomová práce se zabývá návrhem a realizací nastavitelného napájecího zdroje. Autor v úvodu práce popisuje výchozí požadavky na realizovaný zdroj a navrhuje možné řešení. Následně představuje celkový koncept řešení a popisuje jeho praktickou realizaci v podobě elektronického a konstrukčního řešení i softwarové části. V závěrečné části prezentuje výsledky měření vybraných parametrů zdroje. Úvodní části práce bych vytknul, že autor na základě uvedených požadavků na zdroj neuvádí rozbor a nediskutuje jiná možná řešení zdroje. Uvádí přímo vybrané řešení ač je podle výsledků práce zvoleno správně. Rovněž vzhledem k plánovanému terénnímu použití by mohlo být zváženo použití lithium-iontových akumulátorů z důvodu vyšší objemové hustoty energie a nižší hmotnosti. Dále autor v seznamu požadavků neuvádí jakého maximální zvlnění napětí na výstupu by měl zdroj dosahovat s ohledem na plánovanou aplikaci. Rovněž nejsou alespoň přibližně uvedeny požadované šumové parametry, které by mohly mít vliv na stabilitu měření fáze. Obvodový a konstrukční návrh je uváděn podrobně a srozumitelně. Není ale diskutováno výkonové dimenzování hlavních součástek ve výstupní části zdroje. Dále není zřejmě popsáno jak je řízené výstupní napětí odvozeno od střídy řídícího PWM signálu, zda pomocí look-up tabulky nebo pomocí aproximační relace mezi střídou a napětím. V závěru změřené parametry ukazují na správně zvolené řešení zdroje. Vhodné by navíc bylo provést měření stabilizačního činitele při možném poklesu napětí zdrojového akumulátoru. Přes uvedené drobné nedostatky hodnotím diplomovou práci jako kvalitní dílo po formální i odborné stránce a navrhuji hodnocení 92 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 126946