KADLEC, M. Aplikace principu "time-temperature superposition" při studiu reologických vlastností polymerních materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Smilek, Jiří

Předložená bakalářská práce Martina Kadlece si klade za smělý cíl zoptimalizovat techniku „time-temperature superposition“ a následně ověřit její použitelnost ke studiu viskoelastických vlastností hydrogelových materiálů. S celkovým přístupem studenta k řešení zadaných úkolů jsem nadmíru spokojen. Student pracoval samostatně, zároveň také prokázal, že je schopen pracovat s odbornou literaturou, o čemž svědčí kvalita předložené rešerše. Poznatky ze současného stavu řešené problematiky se mu povedlo převést do experimentální části, což vidím také jako velké pozitivum a mnohdy to není samozřejmostí u tohoto typu závěrečných prací. Diplomant postupoval ve své práci pečlivě a systematicky, odvedl nadstandardně vysoký objem experimentální činnosti. Zároveň také dokázal naměřené experimentální závislosti smysluplně diskutovat a vyvozovat z nich závěry. Naměřená data poměrně pravidelně konzultovat se svým vedoucím. Závěrečnou práci Martina Kadlece hodnotím stupněm „A – výborně“ a jednoznačně ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Závěry práce a jejich formulace A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Kvalita zpracování výsledků A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Jarábková, Sabína

Předložená bakalářská práce studenta Martina Kadlece se zabývá optimalizací a následnou aplikací principu „Time-Temperature Superposition“ (TTS) při studiu reologických vlastností polymerních materiálů. Vzhledem k tomu, že na ÚFSCH tento princip doposud nebyl prostudován, student musel nejdřív zpracovat literární rešerši na dané téma a následně na základě získaných poznatků tuto metodu optimalizovat. Pro optimalizaci metody byl na základě literární rešerše vybrán med jako měřený subjekt. Po úspěšné optimalizaci metody student ověřoval aplikovatelnost této metody v praxi na hydrogelových materiálech. Všechny experimenty byly provedeny na reometru ARG2 od firmy TA Instruments. Splnění požadavků zadání – požadavky zadání závěrečné práce byly beze zbytku splněny. Logické členění práce – práce je logicky členěna na teoretickou část, která je zaměřena především na reologii s ohledem k zadání dané bakalářské práce, současný stav řešené problematiky, kde student provedl rozsáhlou rešerši, experimentální část a následnou diskuzi naměřených výsledků, které jsou pak ještě shrnuty v závěru. Kvalita zpracování výsledků/ interpretace výsledků, jejich diskuze – z interpretace výsledků je patrné, že student dané problematice dostatečně porozuměl a na základě toho vypracoval velice kvalitní práci. Využití literatury a její citace – bakalářská práce obsahuje 45 citací různého druhu, jak různé odborné knihy, tak impaktované články atd. Úroveň jazykového zpracování/formální úroveň práce/celkový dojem – práce je z jazykového hlediska zpracována kvalitně, nachází se zde pouze minimum typografických překlepů. Jediné, co bych nedoporučovala, je používání zdrobnělin (př. str. 10 „vrstvička“ vody) a občas v grafech zbytečně podrobné osy, pokud se nejednalo o logaritmické závislosti. To ovšem nijak nesnižuje kvalitu a celkový dojem z předložené práce. Závěry práce a jejich formulace - závěry práce jsou formulovány srozumitelně a logicky na základě naměřených experimentálních dat a jejich podrobné diskuze. Student navíc v závěru předložené práce uvádí, jakým směrem by se dále mohl odvíjet započatý výzkum. Bakalářská práce splňuje a mnohdy i převyšuje veškeré požadavky pro vysokoškolskou kvalifikační práci tohoto typu. Student bezpochyby prokázal schopnost aplikovat získané poznatky do praxe a porovnávat jím získané výsledky s odbornou literaturou. Dále je s ohledem na současně řešené projekty na ÚFSCH nutné podotknout, že téma bakalářské práce je velmi aktuální a získané poznatky budou zajisté využitelné v budoucnosti při studiu viskoelastických vlastností různých materiálů. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji celkovým stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 108235