KASTELLOVÁ, D. NOVÝ PROSTOR PRO ŽIVOT - KROMĚŘÍŽ – LUTOPECKÁ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

Autorka předkládá zajímavý koncept proměny volného, dnes nezastavěného území mezi historickou strukturou městských zahrad a parků a okrajovou obytnou zónou. Celou práci lze charakterizovat jako promyšlenou a propracovanou, podloženou jasně definovanou základní filozofií koncepce. Nesporným znakem je osobitý nekonvenční koncept, který prezentuje autorčinu odvahu experimentovat a hledat nová nevšední řešení. Práce také dokládá správně vnímanou důležitost podrobně a detailně zpracované úvodní analytické fáze, potřebné pro následné koncipování intervence do území. Ve výsledku se nabízí jasně prezentovaná idea řešení, prokazující potřebný stupeň profesionality.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A V průběhu práce prokazovala studentka Dominika Kastellová určitou míru odpovědnosti a uvědomění si vlastní pozice v procesu architektonické tvorby. Uplatnila rovněž určitý smysl pro posuzování problematiky v širších souvislostech, schopnost účinně využít analytickou fázi pro vlastní tvůrčí práci. Přístup studentky proto hodnotím jako samostatný a uvědomělý. Studentka prokázala schopnost samostatné tvůrčí práce architekta rozvíjením vlastní představy o koncepci řešení, ale rovněž konfrontací této představy s limity vstupujícími do procesu projektování.
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Marek, Jiří

Projekt nabízí zajímavý pohled na lokalitu a její citlivé využití redukcí zástavby jen do některých částí území. Je i velmi obsáhlý, což ale zřejmě mělo vliv na problematická řešení provozního uspořádání. Práci hodnotím známkou B83.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Uspořádání úprav území i osazení budov je logické z hlediska převažující plánované funkce bydlení. Navíc návrh respektuje stávající vzrostlou zeleň, upravuje dle toho tvar stavěných bloků a považuje tuto zeleň za kvalitu území, byť jde o neupravované stromy a keře charakteristické pro území zatím nikoho. Do této klidné části území je orientována i část budovy B s veřejnou funkcí knihovny. Je mi sympatický tento přístup, který vnímá daný prostor na pomezí města a krajiny jako oblíbený pro volnočasové aktivity obyvatel města a který tak kontrastuje s nedaleko usazenou přešlechtěnou Květnou zahradou plnou turistů.
Provozní řešení D Z hlediska obslužnosti území pro automobilovou dopravu je provozní schéma i plochy a trasy k tomu určené navrženy v pořádku. Pro pěší a cyklisty je vytvořeno mnoho možností jak se v území pohybovat. Naopak handicap návrhu spatřuji v situování příslušenství bytů téměř do všech ploch 1.NP domů. Snižuje se tak zásadně potenciál k umístění buď dalších komerčních prostor či bytových jednotek. Provozní řešení komunitní budovy mi nepřipadá šťastné. Restaurace s dvoupodlažním provozem, která má v přízemí velmi stísněné a dle mého soudu nevyhovující zázemí. Konkrétně velmi malou kuchyni na přípravu jídel. Hlavní odbytový prostor je v patře včetně dispozičně ne zcela vyhovující způsobem řešeným hygienickým zázemím pro hosty. Obchodní jednotka v druhé polovině přízemí postrádá zázemí pro zaměstnance. V druhé polovině 2.NP nad obchodem je pak nabídka různorodých menších prostor, které ale vyjma kadeřnictví také postrádají základní dopňkové příslušenství v podobě hygienického zázemí apod.. 3.NP poskytuje prostor pro komunitu s pro mě nejasným obsahem. Podle mobiliářových prvků odhaduji toto patro na jednu velkou chill-out zónu. Stálo by za úvahu spíš vybavit prostor jako coworkingový prostor s tichými zónami či s pronajímatelnou zasedací místností. Byty v budově A mají z mého pohledu chybně navržené dispozice. Jde o hygienická zázemí přístupná přímo z obytných místností u bytů 1+kk a 2+kk a dále poměrně radikálně zredukované obytné kouty v rámci kuchyní. Samostatnou kapitolou je idea bydlení se sdílenými náklady v budově B. Myšlenka je to živá a aktuální, byť si myslím podle prostudovaných příkladů z jiných realizovaných projektů, že se vyplatí pracovat s menší skupinou spolubydlících a nepropojovat řekněme dvě komunity průběžnou chodbou na patře. Toto téma vidím obecně k diskusi v rámci obhajoby a rozpravy nad projektem.
Technicko konstrukční řešení B Zvolený převážně stěnový systém je vhodný pro převažující navrhované prostory bytových domů. Skelet je pak vhodně použit pro komunitní budovu a budovu knihovny. Skladba zelené střechy pobytové terasy nad komunitní budovou by neumožnila osadit až tak vzrostlou zeleň, v podobě stromků. Problematické by bylo řešení odvodu dešťových a sněhových srážek v prostoru otevřeného pobytového schodiště ústícího ze 3.NP na pobytovou terasu.
Architektonické řešení A Figury domů jsou výrazně členité díky tvarováním střech a pěkná je i velkorysá práce s okenními otvory s výrazným lemováním předstupující konstrukcí novodobé šambrány. Vizualizace exteriérů signalizují snahu o příjemné prostředí ve všeobjímající zeleni.
Formální úroveň B Práce je lehce nepřehledná vzhledem k měnící se grafice, barevnosti, stylu popisek apod.. Na této stránce projektu by bylo dobré zapracovat a zpřehlednit ho, pokud bude prezentován představitelům města či laické veřejnosti Kroměříže.
Navrhovaná známka
B
Body
83

eVSKP id 159582