SOVA, M. Využití velkých předtrénovaných jazykových modelů pro konfiguraci a podporu klinického informačního systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Rychlý, Marek

Celkově považuji aktivitu studenta při řešení práce za průměrnou a navrhuji hodnotit práci stupněm dobře (C) .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem bylo prozkoumat možnosti použití velkých před-trénovaných jazykových modelů pro uživatelskou podporu při konfiguraci klinického informačního systému. Vzhledem k rozsáhlé problematice, velmi aktivnímu vývoji existujících modelů a nutnosti častých experimentů se jedná, z pohledu vedoucího, o obtížnější zadání. Zadání považuji za splněné.
Práce s literaturou Student samostatně vyhledal a nastudoval související literaturu.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Během řešení byl student aktivní a svůj postup pravidelně konzultoval. Prakticky zaměřené konzultace probíhaly také s průmyslovým partnerem. Na konzultacích byl student vždy dobře připraven a dohodnuté termíny dodržel.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena včas a její výsledná podoba byla dostatečně konzultována. Připomínky student zapracoval.
Publikační činnost, ocenění Bez publikací či ocenění.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Burget, Radek

Pan Sova nastudoval několik dostupných jazykových modelů a dokázal je prakticky aplikovat ve specifickém prostředí, což je největším přínosem práce. Výsledná aplikace je funkční, avšak málo dokumentovaná, také k technické zprávě mám různé, výše uvedené výhrady. S přihlédnutím k vyšší obtížnosti zadání však navrhuji hodnotit práci celkově stupněm C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání předpokládá využití velkých jazykových modelů pro poskytování nápovědy při konfiguraci rozsáhlého informačního systému. Zadání hodnotím jako obtížnější vzhledem k nutně rozsáhlejší studijní etapě , která zahrnovala jak principy různých jazykových modelů, tak i praktické aspekty jejich nasazení a související nástroje.
Rozsah splnění požadavků zadání Zadání považuji za splněné s drobnou výhradou k bodu 4, kde integrace aplikace do klinického informačního systému je vyřešena jedním odkazem a testování, i když zjevně proběhlo, není v technické zprávě explicitně diskutováno.
Rozsah technické zprávy Práce je svým rozsahem spíše na dolní hranici rozmezí obvyklého pro bakalářskou práci. Kapitoly pokrývající studijní etapu jsou přiměřeně rozsáhlé a podrobné, kapitoly věnované vlastnímu řešení jsou místy až příliš stručné, jak uvádím dále.
Prezentační úroveň technické zprávy 65 Technická zpráva obsahuje pěkně zpracovanou teoretickou část pokrývající nejvýznamnější současné velké jazykové modely a jejich principy, možnosti jejich přizpůsobení pro vlastní aplikační oblast a cílový informační systém FONS enterprise. Tyto části jsou přehledně strukturované, dostatečně podrobné a srozumitelné. V popisu vlastního řešení naopak poněkud postrádám definici cílů a předpokládaných scénářů nasazení velkých jazykových modelů. Vstupní datová sada je popsána na dvou řádcích v kapitole 6.1. Další kapitoly popisují experimenty s různými parametry modelů a nástrojů, bez stanovených cílů a ale tyto experimenty působí poněkud náhodně. Také kapitola věnovaná implementaci je poměrně krátká, základní představu však dává. Testování celého řešení vyplývá spíše z příkladů uváděných v textu a z odevzdaných datových souborů, explicitně diskutováno není.
Formální úprava technické zprávy 70 Teoretická část práce je po jazykové i typografické stránce na dobré úrovni. V částech věnovaných trénování modelů a implementaci řešení lze narazit na drobné prohřešky. Zejména texty generované jazykovým modelem jsou vysázeny nejednotně a často nejsou dostatečně odděleny od vlastního textu autora, což může být pro čtenáře matoucí (např. str. 27).
Práce s literaturou 60 Seznam použité literatury není příliš rozsáhlý a zdroje jsou v textu práce citovány spíše ojediněle. Podle jedné citace na začátku se zdá, že téměř celá část popisující jazykové modely čerpá z jediného zdroje [10], což zřejmě odpovídá realitě, explicitně deklarováno to ale není. Původ informací např. v kapitole 2.1.2 tak lze jen odhadovat.
Realizační výstup 78 Realizačním výstupem jsou skripty umožňující konfiguraci několika volně dostupných jazykových modelů, webová aplikace umožňující interakci s těmito modely a provedené experimenty. Také jsou odevzdány datové soubory s výsledky provedených experimentů. Ačkoliv co do rozsahu programového kódu se nejedná o příliš rozsáhlý výsledek, vzhledem k experimentální povaze použitých modelů a nástrojů a jejich časové i prostorové náročnosti lze konstatovat, že student zde odvedl velký kus práce. Výsledný nástroj je funkční a dává výsledky popsané v technické zprávě. Bohužel vlastní kód je velmi málo komentovaný a postrádám jakýkoliv návod nebo dokumentaci, která by umožnila vytvořené nástroje zprovoznit i dalším uživatelům.
Využitelnost výsledků Práce je experimentálního charakteru, dosažené výsledky ale mají praktický potenciál v podpoře uživatelů informačního systému.
Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 153714