ŠREIBR, V. Vývoj procesních parametrů technologie Selective laser melting pro výrobu tenkostěnných dílů z práškového železa [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Paloušek, David

Diplomová práce navazuje na dlouhodobý výzkum v oblasti aditivní výroby kovových dílů a jejich elektromagnetických vlastností. Výsledky dosažené v průběhu řešení jsou dobře uplatnitelné v praxi a byly ověřeny v laboratorních podmínkách. Student prokázal schopnost samostatně řešit zadané téma a interpretovat výsledky. Diplomová práce je na solidní úrovni a je doporučena k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Dočekalová, Kateřina

Předložená diplomová práce se zabývá zpracováním čistého železa technologií SLM (Selective Laser Melting). Hlavním cílem práce je ověřit tisknutelnost a nalézt optimální procesní parametry pro výstavbu tenkostěnných i objemových vzorků. Nedílnou součástí práce je také zkoumání vlivu tepelného zpracování na magnetické a mechanické vlastnosti. V první části práce se autor zabývá popisem současného stavu poznání, které zahrnuje rešerži předchozích prací, které se zabývají aditivním zpracováním železa. Plynule navazující je další část práce, která se věnuje analýze problému a popisuje cíl práce. Obě dvě zmíněné kapitoly vypovídají o pečlivém nastudování technologie a jejímu plnému porozumnění. Čtvrtá kapitola diplomové práce je věnována popisu použitého materiálu, metod a testů, které byly pro práci použity. Pátá kapitola „Výsledky“ zahrnuje výsledky tenkostěnných a objemových testů a výsledky magnetických a tahových zkoušek. Diskuze dosažených výsledků je obsažena v šesté kapitole textu, tato se zabývá komentováním dosažených výsledků v rámci všech provedených experimentů. Práce svým zaměřením navazuje na práci Palouška [10] a svým rozsahem pokrývá poměrnou část optimalizace procesních parametrů pro aditivní zpracování čistého železa. Provedené experimenty na sebe logicky navazují, probíhají v iteracích vedoucích k nalezení optimálního procesního okna jak v oblasti tisku tenkostěnných tak objemových vzorků a vlivů tepelného zpracování na mikrostrukturu, mechanické a magnetické vlastnosti. Experimenty a jejich výsledky jsou přehledně dokumentovány a podpořeny přílohou diplomové práce. Z pohledu formálních požadavků je diplomová práce logicky strukturovaná v rámci jednotlivých kapitol a výborně vystihuje záměr zadání této práce. Je důležité poznamenat, že autor shromáždil relevantní informace i publikace k danému tématu a ty pak přehledně zpracoval v dostatečném rozsahu. Práce obsahuje minimum typografických chyb a nedostatků v číslování tabulek a obrázků.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 105851