ČÁP, M. Regulovatelný zdroj proudu pro výkonové LED diody s použitím platformy Arduino [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Práce byla koncipována jako studie nejvhodnější varianty regulovatelného zdroje proudu pro napájení výkonových LED diod za účelem kalibrace fotoaparátu. V rámci práce si student osvojil návrh elektronických obvodů. Pouze s drobnou pomocí vedoucího navrhl, zrealizoval a ověřil tři různé hardwarové koncepce regulovatelných zdrojů proudu. Možnost plynulé regulace se zpočátku jevila jako problém, neboť většina běžně prezentovaných zapojení, ani většina specializovaných obvodů určených pro napájení výkonových LED diod plynulou regulaci proudu neumožňuje. Kromě samotné výkonové části zdrojů bylo potřeba řešit také jejich komunikaci s počítačem, ze kterého je zadávána požadovaná hodnota proudu. S jednotlivými úkoly se student dokázal vypořádat a obzvlášť oceňuji jeho samostatnost při tvorbě ovládacího softwaru vytvořeného v prostředí Delphi. Během semestru student chodil na pravidelné konzultace a pracoval průběžně a svědomitě. Výsledná práce je poměrně obsáhlá a jednoznačně ji doporučuji k obhajobě.
Student Martin Čáp měl za úkol zpracovat bakalářskou práci na téma regulovatelný zdroj proudu pro výkonové LED ovládané pomocí Arduina. Student se držel zadaní, které kompletně splnil. Práce je přehledně a systematicky členěná, čímž dává čtenáři možnost se poměrně snadno zorientovat v řešeném tématu. Autor postupně navrhl, realizoval a změřil celkem tři hardwarová řešení zdroje proudu, z nichž v závěru vybral variantu pracující v lineárním režimu. Tuto volbu na základě vstupních požadavků rovněž považuji za nejoptimálnější. Pro nastavení vstupních parametrů student vytvořil jednoduché rozhraní pro PC, které komunikuje s řídicím Arduinem. V práci se občas vyskytují drobné nesrovnalosti (například, že srdcem Arduina je mikrokontroler od ATmegy, správně je Atmel, atp.), ty ale lze vzhledem k odvedené práci přehlédnout. Trochu větší výhradu mám k absenci pájecích bodů navržených DPS, ale patrně jde jen o tiskovou chybu. Práci pokládám za přínosnou s praktickým využitím a hodnotím ji stupněm A 92 bodů.
eVSKP id 91604