ŠVINDRYCH, J. Vyhodnocování napěťových událostí s ohledem na odolnost spotřebičů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Drápela, Jiří

Diplomová práce je vzhledem z zadání a cílům práce velmi stručná, rozsah některých částí lze dokonce klasifikovat jako méně dostatečný. Nicméně jednotlivé body zadání jsou splněny. Formální a grafické zpracování je až na méně závažné nedostatky na velmi dobré úrovni. Přístup studenta k řešení práce byl dobrý s dobrým vlastním přínosem a iniciativou. Hodnotím především diplomantovu analytickou práci při zpracování stěžejní části definující nový způsob hodnocení napěťových událostí s ohledem na odolnost připojených spotřebičů. K obsahu práce mám zejména následující připomínky: 1) kap. 2 - mezi napěťové události nepatří pouze krátkodobé poklesy a výpadky napětí, ale i přepětí a zvýšení napětí, 2) kap. 5 - měření napěťových událostí není popsáno přesně (byla by vhodná grafická ukázka), 3) v rámci kapitoly 5 není uvedena souvislost s jednotlivými podkapitolami, čímž tyto ztrácí souvislost s diskutovanou technikou měření napěťových událostí, 4) v kap. 6.1 je popisováno statistické hodnocení četnosti napěťových událostí, které se ale v praxi nepoužívá, 5) v kap. 6 chybí vyhodnocení napěťových událostí prostým vynesením jednotlivých napěťových událostí do grafu: zbytkové minimální napětí průběhu události v závislosti na době trvání, 6) v kap. 7 není dostatečně popsán vlastní algoritmus navrhovaného hodnocení napěťových událostí ve vztahu k křivce odolnosti, 7) v kapitole 7 rovněž není provedena diskuze výsledků a porovnání s ostatními popsanými způsoby hodnocení napěťových událostí. 8) seznam literatury není dostatečný. S ohledem na uvedená dílčí hodnocení doporučuji diplomovou práci k ústní obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce B 16/20
Využití literatury E 5/10
Splnění zadání C 38/50
Navrhovaná známka
C
Body
77

Posudek oponenta

Bok, Jaromír

Diplomant se ve své práci zabývá napěťovými událostmi vyskytujícími se v distribučních sítích a jejich vyhodnocováním s ohledem na odolnost připojených spotřebičů. Práce je velmi dobře logicky strukturovaná, nejdříve jsou definovány v sítích nejčastěji vyskytující se napěťové události, příčiny jejich vzniku spolu s jejich účinky na připojené elektrické spotřebiče, část textu je věnována také přenosu napěťových událostí mezi sítěmi o různých napěťových hladinách. Diplomant také poukazuje na skutečnost, že na výskyt napěťových událostí v napájecích sítích mají nezanedbatelný vliv také sami odběratelé, kteří do sítě připojují spotřebiče odebírající proudy nesinusových průběhů, čímž do sítě produkují rušení a vyššími harmonickými tak deformují původně sinusový průběh napětí. Velmi účelně diplomant popisuje také k měření a vyhodnocování napěťových událostí používanou techniku a metodiku. Více pozornosti však mohl diplomant věnovat návrhu nového systému hodnocení napěťových událostí, kde postrádám podrobnější popis navrhované metody a její výhody oproti dosavadním vyhodnocovacím metodám. Kapitola věnující se ověřením algoritmů při praktických měřeních je rovněž popsána velice strohým způsobem, měření bylo prováděno pouze na namodelovaném signálu o délce 38 minut, nikoli v konkrétním odběrném bodu napájecí soustavy. Diplomant nicméně ve své práci prokázal, že dané problematice porozuměl. Diplomovou práci proto doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Formální zpracování práce A 9/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20
Odborná úroveň práce B 42/50
Splnění požadavků zadání B 16/20
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 12908