JAHN, J. Potlačení turbulentního proudění v potrubí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Štigler, Jaroslav

Student pracoval na zajímavém a aktuálním tématu, které se týká snižování ztrát v přímém potrubí pomocí různých vestaveb. Cílem práce bylo ověřit výsledky, které byly prezentovány v odborných publikacích a navrhnout vlastní řešení. Student provedl poměrně obsáhlou rešerši na toto téma. Následně provedl numerické modelování proudění v prezentovaných zařízení a provedl jeho podrobnou analýzu. Na základě této analýzy navrhl upravené tvary vestaveb, které by mohly vést ke snížení tlakové ztráty na vestavbě, a přitom zachovávají jejich efekt. Student pracoval samostatně a iniciativně. Při řešení daného problému byl velice aktivní. Provedl velké množství výpočtů, které následně analyzoval. Prokázal, že se v dané problematice orientuje a je schopen úspěšně řešit zadané úkoly, proto doporučuji jeho diplomovou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Rudolf, Pavel

Diplomant se zabývá zajímavým, byť nelehkým, tématem laminarizace turbulentního proudění. Práci uvozuje velmi hezky provedená rešerše, ve které prezentuje různé způsoby pro zajištění přechodu turbulentního proudění do proudění laminárního. Je to problematika, která je velmi náročná i po stránce teoretické, té se ale diplomant příliš nedotýká (např. stabilita laminárního proudění, mechanismy vzniku turbulence a laminarizace). Nicméně je to část vysoce přesahující standardní náplň studia na VUT. Proto je dobře, že se student spíše zaměřuje na inženýrský pohled, tj. vlastní konstrukci zařízení, vliv na tlakovou ztrátu, délka na jaké se laminární proudění udrží, pro jaké hodnoty Reynoldsova čísla laminarizace funguje atd. V praktické části student realizuje výpočtové simulace na jednom typu laminarizačního zařízení v několika různých konfiguracích. Bohužel právě laminarizace je z pohledu současných CFD prostředků obtížně řešitelná (s výjimkou DNS v podstatě nezachytitelná). Nicméně lze v podstatě souhlasit s přístupem, kdy využívá model turbulence (SST k-omega) a na tendenci k laminarizaci uvažuje dle změny tvaru rychlostního profilu. Úvodní část práce je napsána velmi čtivě a je přehledná, po formální stránce zdařilá. V praktické části je nutno vytknout chybějící popis nastavení výpočtového modelu a charakterizaci výpočtové sítě. To je zvláště při snaze zachytit tak citlivé jevy dosti zásadní.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 132885