GRÉZL, V. Nástroj pro simulaci výpočtů s pevnou řádovou čárkou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Čala, Martin

Bakalářská práce studenta Vojtěcha Grézla na téma „Nástroj pro simulaci výpočtů s pevnou řádovou čárkou“ navazuje na semestrální projekt. Student byl již od počátku velmi aktivní. Bylo to znát na konzultacích, na které chodil připravený a průběžně plnil zadanou práci. Práce má odpovídající rozsah, ale ocenil bych detailnější rozbor řešení. Vytvořený nástroj ale splňuje záměr zadání a s minimálními změnami jej bude možné použít. Jazyková úroveň práce je velmi dobrá. Z analýzy systémem Theses vyvozuji, že práce není plagiát. Navrhuji hodnocení A/90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kunz, Jan

Předložená bakalářská práce pana Grézla se věnuje chybám, respektive numerickému rozlišení, při výpočtech s pevnou řádovou čárkou. Zadání práce hodnotím jako středně náročné, protože kromě nastudování limitací binárních reprezentací čísel vyžaduje také tvorbu programu, který automaticky interpretuje uživatelem zadaný výpočet. Práce má rozsah 45 stran textu rozděleného do 4 částí. První část obsahuje stručný přehled binární reprezentace čísel s pevnou i plovoucí řádovou čárkou, což splňuje první bod zadání. Druhá kapitola rovnou popisuje zvolená řešení a je zde minimum obecné rozvahy a návrhu programu. Naštěstí zde student popisuje nevýhody aktuálních řešení, které se snaží napravit další verzí programu, které jsou celkem 3, takže se dá touto kapitolou považovat za splněný bod 2 a částečně i bod 3, protože programy implementuje v LabVIEW. Další kapitola popisuje funkci jednotlivých vytvořených vi, ale opět zde chybí popis nějaké celkové koncepce řešení, což je škoda. Tato kapitola splňuje body 3 a 5 zadání. Poslední kapitola práce ukazuje na dvou příkladech funkčnost implementace, což splňuje čtvrtý bod zadání. Samotný text práce je čtivý a s minimem překlepů, nicméně je zde zbytečně podrobný popis jednotlivých vi na úkor celkové koncepce řešení a popisu nedostatků jednotlivých verzí programů a návrhu na jejich řešení. Studentem vytvořený program je funkční, uživatel do něj vloží odkaz na své vi s výpočtem, nastaví potřebné parametry, například rozsah krokování jednotlivých proměnných a spustí program. Ten automaticky zpracuje uživatelské vi s výpočtem a ukáže chyby výpočtu oproti stejnému vypočtu provedeném v datovém typu double. Samotné uživatelské prostředí je celkem přehledné, jen bych uvítal lepší grafické zobrazení chyb, na ose X je totiž pořadí daného výpočtu, které uživateli neřekne vůbec nic. Samotný program není úplně přehledný a obsahuje poměrně málo komentářů. V programu jsem našel některé chyby, které by šly odladit pečlivějším testováním, například datový typ fixed-point neumožňuje zadávání desetinné části pro krokování, pro správnou funkčnost stačilo upravit jednu konstantu v programu. Větší problém ale mám s kontrolou výpočtu 64bitových datových typů (U64, I64 a FP) pomocí datového typu double, který má se stejným rozlišením menší dynamický rozsah, čímž program spočítá nesprávné výsledky. Výše uvedené nedostatky sice ovlivňují funkčnost, nicméně nejsou zásadní a mohu konstatovat, že pan Grézl prokázal bakalářské schopnosti a doporučuji práci k obhajobě. Vzhledem k drobným nedostatkům v textové i programové části práce navrhuji hodnocení C/78 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 142645