HEMZAL, M. Simulace elektroporačního děje při terapii okluze stentu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Novotná, Veronika

Předložená diplomová práce studenta Martina Hemzala na téma Simulace elektroporačního děje při terapii okluze stentu je na dobré formální i odborné úrovni. Práce je logicky strukturována do šesti kapitol a její rozsah odpovídá požadavkům na diplomovou práci. Velmi kladně hodnotím práci s odbornou literaturou, která je v tomto oboru převážně v anglickém jazyce. Malou výtkou mohou být drobné stylistické nedostatky. Během vypracovávání své práce byl student aktivní a postup práce pravidelně konzultoval se svou vedoucí. Praktická část práce byla realizována v programovém prostředí Comsol Multiphysics, které bylo pro studenta sice nové, ale velmi dobře se v něm zorientoval. Moc mě těší Martinovo zapálení pro téma a snaha přinést kvalitní poznatky do tohoto oboru. Téma práce je velmi aktuální a výsledky jsou přínosné pro celý výzkumný tým. Výstupy této práce budou sloužit k dalšímu vývoji elektroporačních zařízení, optimalizaci postupu elektroporačních zákroků a posouvání výzkumu v oblasti zprůchodňování stentů kupředu. Protože je srovnání výsledků experimentů a simulací komplikovaná záležitost, lze jen těžko očekávát jednoznačný výstup. Z mého pohledu bylo však zadání splněno v dostatečné míře a práci doporučuji k obhajobě s 98 body.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Cipín, Radoslav

Diplomant se ve své práci zabývá simulacemi účinků elektroporace na tkáň. V první polovině práce autor představuje pojem elektroporace a jejího medicínského využití. Dále jsou zde představeny metody používané při simulaci elektroporačních dějů. K této části práce je třeba poznamenat, že se zde vykytuje celá řada mnohdy technicky nekorektních a mnohdy taktéž matoucích tvrzení, např. „SEMS se dělí na kryté a částečně kryté, jsou pokryté tenkou vrstvičkou materiálu, a nekryté.“. Vyskytuje se zde mnoho obrázků, které nikterak nejsou v textu práce zmíněny a asi slouží pouze pro zaplnění prázdného prostoru. Zajímavou ideou je představení problematiky elektroporace na třech studiích. Zde je ale opět problém popis samotných studií ve smyslu toho, že je byl nucen zkrátit a výsledkem je mnohdy velmi nelogický sled vět a informací, které ve své podstatě ztrácejí na významu, viz např. „Při řešení parciálních diferenciálních rovnic je primární výzvou jejich vytvoření, které aproximuje zkoumaný fenomén se stabilitou [1].“ Samostatné jádro práce, zejména kapitola čtyři, je psána velmi zkratkovitě. Bylo by zde mnohem vhodnější, kdyby se autor zaměřil více na popis geometrie řešené problematiky, viz Obr. 4.6 a 4.25, protože zjistit například rozměry stentu je pro čtenáře z práce prakticky nemožné. Více měla být popsána tvorba modelu a jeho detailní nastavení, např. kam je odváděno vznikající teplo apod., než prezentování výsledků ve formě více jak čtyřiceti obrázků. Bylo by vhodnější, kdyby v textu práce byly výsledky reprezentovány typickým případem a dále pak okomentovanými výsledky ve formě grafů, resp. tabulek a zbývající obrázky uvedené v dodatku práce. Na Obr. 4.8 a dalších chybí vysvětlení pravé části obrázku, resp. říci kde se nachází rovina řezu. Pro Obr. 4.17 a další chybí nějaký slovní popis teplotních špiček, jejich trvání a velikost a popřípadě jaký mají vliv na tkáň. Trochu znepokojující je taktéž autorovo tvrzení „Simulace byla nastavena s krokem 0,5 s, ale jelikož Comsol využívá adaptivní krokování simulace, tento krok je menší, pokud nastane velká změna teploty.“, zde by bylo vhodné uvést nějaké základní parametry nastavení adaptivity, aby čtenář mohl posoudit, zda je, či není možné výsledkům simulace věřit. Dále by zde bylo vhodné uvést, zda na výsledky má vliv natočení stentu vůči elektrodám, resp. proč nebylo využito při modelování dané geometrie očividné symetrie. Po stránce samotného zpracování práce je tedy možné konstatovat, že se v práci vyskytuje celá řada prohřešků proti běžně zavedeným pravidlům platných u diplomových prací technického charakteru, jako např. nejednotné značení proměnných v textu a chybějící reference na zobrazené obrázky. Řada kapitol je psána velmi nelogicky, kdy autor mluví o problematice, kterou popisuje až v následujícím text, resp. pozdějších kapitolách, takže pro čtenáře se samotný text stává dosti zmateným. Zadání diplomové práce bylo splněno, a i přes uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 133074