MAREK, J. Návrh aplikace radiofrekvenčního řídicího systému xComfort v moderní budově [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Bátora, Branislav

Bakalářská práce se zabývá problematikou radiofrekvenčních řídicích systémů, konkrétně systémem xComfort. Její hlavním cílem bylo navrhnout aplikaci RF systému pro konkrétní budovu. Práce je členěna do jednotlivých kapitol, které sleduji body zadání a celkově splňuje požadavky a náležitosti bakalářské práce. V úvodu autor popisuje radiofrekvenční řídicí systémy a přehledně srovnaná u nás nejčastěji zastoupené. V kapitole srovnání RF systémů se sběrnicovými systémy, chybí porovnání z hlediska HW specifikací, případně jiných atributů. Autor zde pouze charakterizuje vlastnosti sběrnicových systémů a uvádí výhody a nevýhody RF systémů. Hlavní část práce představuje konkrétní návrh elektroinstalace s RF řídicím systémem xComfort. Kapitola o programování je velmi stručná a chybí podrobnější popis řešení. Zpracování PD ne zcela odpovídá požadavkům na technickou dokumentaci a obsahuje řadu nepřesností. Po odborné stránce je práce na dobré úrovni. Úroveň formálního zpracování snižuje nečitelnost některých popisů a značek ve výkresové dokumentaci. Při vypracování práce student projevil dobrou orientaci v problematice a schopnost samostatně řešit zadané úkoly. Zpracování své práce konzultoval se svým vedoucím jen ojediněle. Seznam použité literatury odpovídá obsahu práce. Celkově lze konstatovat, že student splnil zadání bakalářské práce v celém rozsahu. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm C (70 bodů).

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Pěcha, Jiří

Student Jan Marek se v bakalářské práci zabývá návrhem řešení elektroinstalace s využitím automatizovaného systému Xcomfort. Práce je dělena do jednotlivých bodů podle zadání práce. V první části se student zabývá radiofrekvenčními systémy pro řízení budov. V následujícím bodě srovnává výhody a nevýhody sběrnicového systému a radiofrekvenčního systému pro řízení. Dále se zabývá návrhem řešení systému, zpracování rozpočtu a výkresové dokumentace pro projekt budovy. V posledním bodě je popsán postup při programování prvků systému. Jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují, jen bych doporučil členění kapitol pouze do třetí úrovně číslování (např. 1.1.1) další úrovně znepřehledňují členění práce (1.1.1.1). Kvalitu práce snižují občasné překlepy a nevhodné skloňování slov. Student dobře zpracoval přehled jednotlivých systémů. V kapitole 5 se zabývá programování systému, kapitolu bych doporučil rozvést a zaměřit se na prostředí programování a nastavení jednotlivých zařízení. V závěru je zmíněno, že byla vypočítána selektivita jednotlivých vývodů v objektu, ale v textu není nikde zmíněn postup výpočtu ani výsledky selektivity. Závěrem chválím zpracování výkresové dokumentace a technické zprávy k projektu. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím B - 85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 94080