GÉZE, D. Modelování šíření elektromagnetického pole v tunelech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Předložená diplomová práce se zabývá problémem šíření harmonických elektromagnetických vln v tunelu s definovanými impedančními vlastnostmi stěn a libovolným profilem. K řešení problému je zvolena numerická metoda 2D hraničních prvků, jejíž formulace je odvozena a následně implementována v prostředí Matlab. Výsledky implementovaného výpočetního nástroje byly ověřeny pomocí modálního analytického řešení pro speciální případ tunelu s obdélníkovým profilem a porovnáním s dříve publikovanými výsledky. Diplomová práce je napsána v anglickém jazyce a bohužel stále obsahuje poměrně mnoho gramatických chyb. Příkladem může být chybné používání členů a užití slov v nesprávném kontextu. Často opakující se chybou je také (česko-slovenský) slovosled, který značně snižuje srozumitelnost textu. Diplomová práce dále obsahuje několik věcných chyb. Příklad lze nalézt např. v kapitole 7, kde student ‘řeší’ danou okrajovou úlohu na obdélníkové oblasti. Zde je zmíněn poměrně netradiční termín ‘nontransmitting solution’ pro rovnici (7.1), která však (i přes upozornění vedoucího diplomové práce) evidentně nedává smysl pro popisovaný problém. Dalším problémem, který lze práci vytknout, je poměrně nekonzistentní notace. Příkladem je značení (neznámé) y-složky intenzity elektrického pole, pro kterou práce využívá hned několik různých symbolů a funkčních závislostí, viz rovnice (2.24), (2.31), (2.50), (2.56) a (2.57). Chybné je také např. značení argumentu Hankelových funkcí v rovnicích (2.55) a (2.57) a další. Poměrně velké rozdíly vypočtených výsledků v porovnání s [5] by bylo nutné vysvětlit podrobnější analýzou chování implementovaného algoritmu a širším souborem výsledků simulací. Podpořit správnost výsledků by také bylo možné využitím komerčního výpočetní EM solveru. Výsledky implementovaného programu však velice dobře souhlasí s analytickým řešením pro obdélníkový profil tunelu s magnetickou stěnou. Lze tudíž předpokládat, že vytvořený výpočetní nástroj je použitelný pro přibližnou analýzu mikropáskových mikrovlnných obvodů, pro které lze využít obdobný matematický model. Student Daniel Géze k řešení problému přistoupil zodpovědně a snažil se pojmout detaily odvození formulace problému, což je nezbytné pro úspěšnou implementaci metody. Lze dále ocenit fakt, že si student během řešení práce iniciativně osvojil práci v LaTeX a v programu Matlab, kde implementoval vlastní výpočetní kód. Dle názoru vedoucího práce, tak student prokázal schopnost řešení problémů pro inženýrskou praxi a splnil podstatnou část zadání diplomové práce. Na základě těchto důvodů lze diplomovou práci doporučit k její obhajobě.
Autor v diplomové práci zpracovává náročné téma numerického modelování elektromagnetického pole v tunelech pomocí metody hraničních prvků. Je uvažována formulace metody hraničních prvků rozšířená o modelování povrchové impedance stěn tunelu. Práce je logicky členěna a obsah je vyvážený. Zejména oceňuji zpracování všech kapitol od formulace problému, odvození numerického řešení, nastínění implementace, výpočet pole uvnitř tunelu až po přehled výsledků a srovnání. Práce obsahuje srovnání dosažených výsledků se dvěma odlišnými modely, prezentovaná shoda je na velmi dobré úrovni. Dále oceňuji to, že práce je napsána ve velmi dobré angličtině. Autor v diplomové práci uvažuje buzení proudem ve směru osy Y a vlnu TE, čímž snižuje dimenzi problému z 3D na 2D. Bohužel již není diskutován dopad snížení dimenze na dosažené výsledky. Další doplnění by si zasluhoval přechod integrální formulace problému (2.57) k základu numerické integrace (3.2) bez použití integrace Greenových funkcí – blíže viz otázka k obhajobě. Rozsah odvedené diplomové práce je vyjímečný, což je zřejmé nejen z dosažených výsledků, ale také z výpisu zdrojového kódu. Svědčí to jednak o úsilí a objemu práce odvedené autorem, ale také o odborném vedení.
eVSKP id 73219