TOMAŠTÍK, R. Snímání obrazu pomoci kamery (PAL) [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Švrček, Martin

Student se seznámil s možnostmi propojení kamery PAL a následného zpracování získaných obrazů. Jsou zde popsány parametry kamery a požadavky pro přenos signálu do PC. Bylo navrženo celkové propojení, které bude dále umožňovat zpracování obrazu. Standart PAL, je důkladně teoreticky popsán. V práci jsou dále popsány základní algoritmy zpracování obrazu a jejich aplikace na řešený problém snímání pohybu očí. Práce splňuje zadání v plném rozsahu. Výhrady mám k formální stránce a to zejména k některým nevhodně voleným větným spojením. Co se týče věcného zpracování mám menší výhrady k popisovanému způsobu řešení. V práci byl navržen software pro automatickou detekci očí, který umožňuje provádění základních operací nad vstupním obrazem a analýzu sekvencí obrazu z pořízeného videozáznamu. Student přistupoval k projektu zodpovědně. Prostudoval vhodnou literaturu a svou práci konzultoval.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 41/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) D 12/20
Formální zpracování práce C 14/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Dlouhý, Jiří

Předložená bakalářská práce se podle zadání má věnovat snímání obrazu pomocí kamery a navrhnout základní algoritmy pro zpracování takto získaných dat. Práce obsahuj zhruba 30 stran. První část práce je věnována propojení kamery a PC. Student pouze používá softwarové vybavení dodávané k vybrané kameře. V další části student popisuje kódování a normy NTSC, PAL a SECAM. Tyto informace jsou vzhledem k dalšímu vývoji práce irelevantní. V další části již student přechází z původního zadní snímání kamerou na statické obrázky a věnuje se detekcí očí v jediném univerzálním obrázku - ve svém portrétu. Student se seznámil se základními metodami zpracování obrazu - především detekci hran a prahování. Kladně hodnotím snahu studenta aplikovat metody do jazyka C, i když k tomuto účelu využívá knihovnu CxImage. Kladně také hodnotím studentův postup detekce - rozdělení na oblasti zájmu a výběr oblasti s největší pravděpodobností detekce oka. Nicméně očekával bych větší testovací množinu obrázků, ne pouze jeden. A jak student sám uvádí, tento jeho postup mnohdy nesprávně detekuje polohu očí. Dále bych očekával více než jeden postup detekce. Z hlediska formálního mám dvě výtky. V práci se velmi často opakují stejná slova (např. ve velmi krátkém úvodu je 10x slovo "budu"), a práce obsahuje průběžně málo odkazů na použité studijní zdroje. Práci hodnotím uspokojivě a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání D 12/20
Odborná úroveň práce D 30/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce D 6/10
Navrhovaná známka
D
Body
64

Otázky

eVSKP id 14636