LANÍKOVÁ, P. Model stabilizace dýchání u novorozenců stochastickou mechanosenzorickou stimulací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Studentka Petra Laníková se zabývala modelováním dýchání a spánkové apnoe s možnou aplikací u novorozenců. V textu práce s pomocí relevantní literatury detailně popsala fyziologii dýchání včetně některých závažných poruch a popsala křivku dýchání s cílem vytvořit vhodný model. Pravidelně konzultovala u vedoucího práce a postupně programové realizovala navržený model i prostředí pro simulace. Na projektu oceňuji zejména snahu studentky podrobně nastudovat problematiku fyziologie a patofyziologie snímání včetně zahrnutí klinických zkušeností se spánkovou apnoe u novorozenců. Výsledný model je sice strukturou jednoduchý, nicméně je funkční a pro základní simulaci dýchání i patofyziologické stavy podobné apnoe postačuje. Vytknout lze nepříliš jasný popis přechodu od popisu apnoického dýchání ke konkrétnímu zvolenému modelu.
Představená rešerše je obsáhlá, obsahuje logicky řazené kapitoly a popis metod, které jsou v celku vhodným teoretickým podkladem k praktické části. Celý text je dostatečně citován. K formální stránce rešerše, ale i k praktické části, mám řadu připomínek. Listy jsou potištěny pouze jednostranně. Odstavce jsou krátké a celý text je až příliš členěný, až na čtvrtou úroveň. Mezi nadpisy bývají zbytečná odsazení, často se vyskytují zbytečné mezery. Názvy kapitol a podkapitol mají obdobné styly. V práci se z těchto důvodů hůře orientuje. Citace jsou umístěny hromadně za sebou i na koncích dlouhých kapitol a v textu není vždy jasné, které úseky jsou citovány. Občas se objevují i citace odlišným způsobem (horní index a související citace pod čarou, viz str. 20). V praktické části studentka představila simulační programové vybavení, které blíže popisuje a prezentuje dosažené výstupy. U jakýchkoli grafů, ať už se jedná o graf na obrázku č. 10 nebo jednotlivé grafy, které tvoří výstupy z programového vybavení, chybí kompletní popis. Nejsou pojmenovány a popsány osy, chybí titulek nebo jednotky. Také není zcela patrné, proč studentka popisuje základní programové vybavení a následně, v kapitole 7, jeho upravenou verzi - doplněnou o jeden vstupní parametr Práh. Popis programového vybavení a vygenerovaných křivek je velice stručný a zjednodušený, jednotlivé grafy nejsou blíže popsány a komentovány. Přesto je dle mého zvážení navržený a realizovaný model funkční a zadání je splněno.
eVSKP id 84366