DUDAR, O. Webová aplikace pro úlovou váhu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Cílem bakalářské práce bylo vytvořit webovou aplikaci pro statistické zpracování a vizualizaci údajů z elektronické váhy včelích úlů, včetně integrace meteorologických dat a možnosti predikce hmotnosti úlů. Důležitým aspektem bylo také umožnit uživatelům přidávat poznámky k těmto datům. Studentka k řešení práce přistupovala se zaujetím a pravidelně konzultovala postup práce. Díky tomu se jí podařilo splnit všechny stanovené cíle práce. Byla vytvořena funkční webová aplikace, která zpracovává a vizualizuje údaje z váhy včelích úlů a meteorologické údaje. Aplikace také umožňuje přidávání poznámek a provádění predikcí. Implementace využívá moderní technologie jako React a Next.js, což svědčí o dobré znalosti těchto nástrojů. Technická úroveň práce je vysoká. Studentka prokázala porozumění nejen základním technologiím webového vývoje (HTML, CSS, JavaScript), ale také pokročilým nástrojům a frameworkům (React, Next.js, Tailwind CSS). Kód je dobře strukturovaný, což usnadňuje jeho čtení a údržbu. Aplikace je navíc navržena s ohledem na uživatelskou přívětivost a responzivitu, což zvyšuje její praktickou hodnotu. V souvislosti s predikcí bohužel nebylo k dispozici potřebné množství relevantních dat, proto prezentované výsledky neodpovídají předpokladům. Nicméně predikční model byl vytvořen a dá se předpokládat jeho postupné zpřesňování. Formální zpracování práce je na velmi dobré úrovni. Text je jasný, srozumitelný a dobře strukturovaný. Všechny části práce na sebe logicky navazují. Grafy, tabulky a obrázky jsou přehledné a správně popsané. Práce obsahuje potřebné literární odkazy a citace. Práce má významný přínos pro praxi, zejména pro včelaře, kteří mohou díky této aplikaci optimalizovat včelařské zásahy. Studentka prokázala schopnost plnit zadané technické úkoly a vzhledem k uvedenému navrhuji hodnocení stupněm A.
Student v této bakalářské práci vytvořil aplikaci pro monitorování údajů o včelím úlu včetně predikce budoucího vývoje a nasadil ji na produkční server, kde je k dispozici online. Z pohledu zadání považuji všechny cíle za splněné. Po přihlášení do aplikace však vidím, že využívá nejspíše nějaké testovací data a není jasné, odkud ty data pochází. V aplikaci chybí jakákoliv možnost nastavení zdroje dat, takže všichni uživatelé nejspíš vidí stejná data. To v podstatě znemožňuje používání aplikace individuálním uživatelům. Front end působí povedeně, ale objevil jsem několik nedostatků: občasné časové zpoždění GUI na uživatelské akce, neoptimální přehlednost a intuitivnost v ovládání aplikace, na hl. stránce vyžaduje přihlášení i pro přihlášeného uživatele, přehršel konzolových výpisů, v jednom případě i nestabilita a pád aplikace. Celkově je však aplikace poměrně povedená, pouze by potřebovala ještě doladit UI/UX. Po formální stránce jsem v práci nalezl větší množství problémů: typografické chyby, prázdné kapitoly (např. 2.4), překlepy, poslední řádek výpisu 4.2 by nemusel přetékat na další stránku, rastrový obrázek 4.1 se schématem a špatně čitelnými popisky, nevysvětlené pojmy jako „numpy pole“ a podprůměrná práce s citacemi. Celkově navrhuji hodnocení 82 bodů.
eVSKP id 159125