SOVADINA, V. Adaptivní antialiasingový kmitočtový filtr [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedláček, Jiří

Úkolem Václava Sovadiny bylo navrhnout elektronicky přeladitelný ARC antialiasingový kmitočtový filtr. Student navrhl dvě různé varianty řešení obvodu (kaskádní a nekaskádní formu), správnost návrhu ověřil počítačovým modelováním. Provedl srovnání vlastností obou forem obvodů a pro konečnou realizaci laditelné varianty zvolil nekaskádní typ ARC filtru vycházející z Brutonovy transformace. Ve druhé části práce navrhl student obvody elektronického řízení s digitálními potenciometry řízenými mikrokontrolerem Atmega. Zapojení realizoval a vlastnosti realizovaného vzorku analogové části filtru ověřil měřením. Student se řešení projektu věnoval systematicky a svědomitě. Během řešení prokázal velmi dobré znalosti i dostatek praktických zkušeností z oblasti analogové i číslicové techniky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 42/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
84

Posudek oponenta

Murina, Milan

Úkolem Václava Sovadiny bylo navrhnout elektronicky přeladitelný ARC antialiasingový kmitočtový filtr 5. řádu s Besselovou aproximační funkcí přeladitelný v pásmu 10 kHz - 100 kHz. V první části autor navrhl obvodové zapojení ARC filtru a ověřil správnost návrhu počítačovým modelováním. Je nutno ocenit, že oproti zadání student navrhl dvě různé varianty řešení (s kaskádním a nekaskádním řazením bloků) a srovnal jejich vlastnosti z hlediska jejich citlivosti na rozptyl parametrů součástek se zajímavým závěrem. Pro vlastní realizaci laditelné varianty zvolil poté zajímavé řešení nekaskádního typu ARC filtru vycházející z Brutonovy transformace. Zapojení realizoval a vlastnosti realizovaného vzorku analogové části filtru ověřil měřením. Ve druhé části práce rozebral autor možnosti elektronického ladění filtru a navrhl obvody elektronického řízení s digitálními potenciometry řízenými mikrokontrolerem Atmega. Práce má velmi dobrou grafickou úroveň, prohřešků proti gramatice , vyjadřování a chyb tiskového charakteru jsem v práci našel pouze minimum. Výtku snad zaslouží jen rušivé použití odlišných druhů písma na str.9-10 a horší kvalita obrázku 2.1. Autor prokázal velmi dobré znalosti v oblasti analogové i číslicové techniky i dostatek praktických zkušeností z oblasti rutinní konstruktérské praxe.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
86

eVSKP id 22073