ČOUPEK, F. Charakterizace rychlosti ohřevu laserově zchlazeného iontu vápníku v Paulově pasti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Číp, Ondřej

V průběhu realizace práce student postupoval v souladu se zadáním. Velmi kladně lze hodnotit zejména fakt, že student k experimentální části práce doplnil i statistické výpočty k jednotlivým měřením rychlosti ohřevu iontu. Získané poznatky pomohly na řešitelském pracovišti v Ústavu přístrojové techniky AV ČR nasměrovat další postup výzkumu laserového chlazení v oblasti neklasických pohybových stavů iontu, což je zásadním přínosem práce studenta. Doporučuji proto předloženou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Hrabina, Jan

Úkolem předkládané diplomové práce byl průzkum metod pro měření rychlosti ohřevu zachycených a laserem zchlazených iontů, aplikování těchto metod na experimentální sestavě a vyhodnocení rychlosti ohřevu zchlazeného iontu vápníku vzhledem k jeho pozici v lineární Paulově pasti a pro různé frekvence sekulárního pohybu iontu v axiálním směru. Autor v úvodní teoretické části podává jasné vysvětlení motivace k realizované práci a analyzuje současný stav vědeckého poznání v dané problematice charakterizace pohybu iontu v pasti a laserového chlazení nabitých částic. Teoretickou část doplňuje problematika rychlosti ohřevu zchlazeného iontu, kde autor popisuje tři různé metody pro její měření. Experimentální část práce se zabývá popisem použité experimentální sestavy a její funkce, kde jsou jasně vysvětleny klíčové principy celého procesu laserového zachytávání, zchlazení a následného měření rychlosti ohřevu iontu vybranými metodami. Autor si pro hlavní část experimentu vybral metodu Rabiho oscilací a s její pomocí se mu podařilo změřit rychlosti ohřevu pro různé polohy nabitého iontu v pasti. Tato měření jsou následně doplněna o výsledky měření vlivu změn frekvence sekulárního pohybu částice a dohromady tak dávají komplexní obraz o chování zchlazeného iontu v dané Paulově pasti. Výsledky práce tak mohou být plně využity pro navazující vědecké experimenty s laserovým chlazením iontů a jsou velmi významým přínosem zejména pro práci s tzv. Coloumbovskými krystaly. Autor v práci řádně zdůvodnil použité metody i výběr klíčových komponent, naměřená data zpracoval vlastními softwarovými skripty. Teoretická analýza a především komplexnost experimentální části ukazuje na vysoké odborné znalosti, odhodlání a píli autora. Domnívám se, že je předkládaná práce vypracována velice zdařile a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 145614