ČERMÁK, J. Návrh skladu ve strojírenském podniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Štroner, Marek

Diplomant k dané práci „Návrh skladu ve strojírenském podniku“ přistupoval zodpovědně a svědomitě. Na zadaném tématu pracoval samostatně a využíval poznatků firmy včetně dostupné literatury a podkladů citovaných v závěru práce. Ve firmě nebyly sklady řešeny, materiál se většinou skladoval na zemi. Autor proto navrhl dvě varianty projektu dílčího skladu. Varianta A je zvolena jako samostatný objekt, obsluhovaný vysokozdvižnými vozíky. Varianta B je propojena s výrobní halou a přemísťování manipulačních jednotek je zajištěno podvěsným jeřábem. Ve skladech je také řešeno uplatnění regálů od různých dodavatelů, přesně podle nosnosti vstupního materiálu. Kladně je také možno pochválit grafickou úroveň práce a kvalitně zpracované výkresy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Císařová, Michaela

Předložená diplomová práce pojednává o návrhu vstupního skladu výrobního provozu české firmy zabývající se výrobou odsávacích systémů a filtračních jednotek pro průmyslové provozy. Student navrhl dvě varianty řešení uskladnění materiálu, který se skládá z tabulí plechů různých rozměrů a tlouštěk a tyčového materiálu. Literární rešerše je zaměřena na problematiku skladování a manipulaci s materiálem. Náplní je dostačující, avšak v praktické části (kap. 3) se nachází spousta vztahů a teorie, které diplomant použil k samotnému řešení problematiky, a měli by být spíše rozebrány v teoretické části. Rešerše je zpracována přehledně, je logicky uspořádaná. Praktická část je vypracovaná ve stejném duchu jako teoretická, avšak zde se nachází pár nesrovnalostí ve výpočtech jak varianty A, tak i varianty B. V kap. 3.2 je stanoven počet kusů plechu v jednom svazku, které je třeba zaokrouhlit na zvolený počet plechů ve svazku, ale v práci dále není řečeno, jak bude zbytek tabulí, kterých není dostatek do dalšího svazku, uskladněn. Nebo zda se skladový materiál bude nakupovat dle počtu kusů v navrženém svazku. Je zde použita zkratka VZV, která mohla být nadefinována již v teoretické části. Pro výpočet počtu svazků ve skladu (vztah 3.10) je použito N2, které není definováno v legendě ani v předchozích výpočtech. Na str. 43 je uvedeno, že nejtěžší svazky má materiál č. 10, jehož hmotnost je 1922 kg. Z tab. 4 (str. 40) je uvedena hmotnost jednoho plechu 98,125 kg, ve svazku je dle tab. 8 25 kusů plechu, takže by měla být hmotnost jednoho svazku 2453,125 kg, což nekoresponduje s vypočítanou celkovou hmotností plechů ve skladu, kde je uvedena celková hmotnost plechů ve skladu 104,92 kg (ve skladu budou např. dva svazky jen materiálu č. 10). Na str. 47 je řešena již varianta B, kdy student navrhuje uskladnění hutního materiálu do oboustranného konzolového regálu s výsuvnými rameny. V tab. 13 je uveden počet buněk pro daný materiál, kterých je 27. Avšak dále student uvádí, že jeden regál obsahuje 16 buněk a ložný prostor nahoře, takže budou potřeba tři regály. S tímto tvrzením nesouhlasím, myslím si, že postačí dva regály. Bohužel toto se projeví dále v práci v ekonomickém zhodnocení (navýšení celkové ceny o cenu regálu navíc). Jinak uvedený postup řešení je kompletní. Dále se v práci nachází pár drobných chybiček ve formě překlepů, chybných očíslování obrázku (např. obr. 45 místo 55) nebo tabulky (str. 53 odkaz v textu na tab. 17, v práci dvě tab. 16). I když se v práci nachází nesrovnalost ohledně počtu regálů, stále je cena varianty A výhodnější a předpokládám, že lze výstup z této práce použít v praxi. Kladně hodnotím iniciativu studenta k získání cenových nabídek samotné stavby skladů a pořizovacích cen strojů a vybavení. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 139704