JANOVIČ, T. Detekce polohy očí v obrazech obličeje pomocí Houghovy transformace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Walek, Petr

Předložená bakalářská práce studenta Tomáše Janoviče se zabývá využitím Houghovy transformace pro detekci polohy očí v portrétních fotografiích obličeje. V teoretické části autor zdařile popisuje princip Houghovy transformace pro vyhledávání kružnic a nutné předzpracování vstupních obrazů. K této části nemám zásadní výhrady. Druhá část práce je věnována popisu realizovaného algoritmu a jeho testování. Student pro vyhodnocení Houghova prostoru zvolil několik heuristických pravidel, které dokázal algoritmizovat. Lze konstatovat, že na sérii fotografií, které autor k práci přikládá, detekce funguje bezvadně. Je však pravděpodobné, že algoritmus bude selhávat při zhoršení kvality fotografií nebo porušení zvolených heuristických předpokladů. Z tohoto důvodu by v práci bylo vhodné uvést ukázky detekce na méně kvalitních fotografiích. Při testování algoritmu na obrázcích 7.1, 7.2 a 7.3 by bylo vhodnější umělé kružnice rozmístit rovnoměrně po celém obrazu. Formální zpracování je velmi dobré a nelze k němu mít výhrady. Předkládaná práce celkově působí velmi dobrým dojmem a v plné míře splňuje nároky kladené na bakalářskou práci. Výsledné hodnocení: A – 92b.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Čmiel, Vratislav

Student představil celkově velice zdařilou práci prezentující jeho vlastní programovou aplikaci aplikující Houghovu transformaci pro lokalizaci očí ve fotografiích obličeje. Práce obsahuje přehlednou a cílenou literární rešerší zaměřenou na problematiku v dané oblasti. Ve třetí kapitole student uvádí ukázku vyhotovené aplikace a v dalších kapitolách popisuje implementaci dvou algoritmů s využitím Houghovy transformace a výsledky při aplikaci algoritmů na vybraných fotografiích. Přestože autor dosahuje výborných výsledků, mám několik připomínek právě k praktické části práce. První připomínku mám k databázi fotografií, které student pro detekci používá. Databáze obsahuje celkem 22 fotografií, tři fotografie pořídil student sám. Všechny fotografie jsou obdobné kvality a provedení jako modelové fotografie znázorněné na stranách 34 a 35. Až na výjimky se jedná o „vyjímečné“ fotografie – fotografie s výborně nasvětleným kontrastním obličejem osob s výraznýma barevnýma očima, u kterých je jasně rozeznatelná duhovka a zornice. Druhou připomínku mám k algoritmu číslo dvě. Zde student na str. 34 uvádí podmínky, které je potřeba při detekci splnit. Jedná se o podmínky prostorového rozmístění detekovaných maxim v Houghově prostoru. Mimoto je zde funkce programu podmíněna nalezením dvou soustředných kružnic hrany zornice a duhovky, což není často reálné v případě tmavých či zastíněných očí. Tyto podmínky s největší pravděpodobností nemohou být splněny ve velké míře při aplikaci na reálných fotografiích s posunem obličeje mimo střed fotografie či obličejem sejmutým z větší vzdálenosti, dále pak při méně kvalitním osvětlení a s výraznými odlesky v očích. Část výsledků, konkrétně se jedná o obrázky 7.2 a 7.3, považuji navíc za zkreslené - v příkladech jsou patrné uměle nastavené podmínky. Student sice uvádí, že se jedná o náhodně přidané kružnice, kružnice jsou ale v obraze rozmístěny záměrně v okrajových částech, takže je program již v základních podmínkách vyloučí. Práci ve výsledku hodnotím následovně. Student předvedl výbornou práci v případě prezentace principu aplikace Houghovy transformace modelových datech s dosažením výborných výsledků. Nedostatkem je ale fakt, že si student pro prezentaci algoritmů vybírá idealizovaná vstupní data a tímto směrem nastavuje i podmínky detekce. Při prezentaci na reálných datech by musel upravit či rozšířit vytvořené algoritmy a musel by zahrnout další kroky určené zejména pro zvětšení kontrastu a kvality snímků také do předzpracování obrazu. V tomto případě by mohl narazit na řadu dalších problémů, které by bylo potřeba vyřešit. Na druhou stranu část předpokládaných problémů student uvádí a sám zdůvodňuje a přídavné algoritmy by mohly být nad rámec bakalářské práce..

Navrhovaná známka
C
Body
78

eVSKP id 51790