IZSÁK, D. Uvolňování proteinů z nosičů na bázi kolagenu a jejich charakterizace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Vojtová, Lucy

Diplomová práce Bc. Dávida Izsáka je zaměřena na přípravu a modifikaci pěnových materiálů na hojení ran na bázi derivátů celulózy v kombinaci s proteinem (kolagenem). Práce je vypracována anglicky bez výrazných chyb a překlepů. Cílem práce byla příprava pěnových nosičů a jejich modifikace růstovým faktorem akcelerujícím hojení tkáně. Student použil několik metod na charakterizaci materiálů včetně testování uvolňování proteinu SDS-PAGE elektroforézou. V rámci experimentální práce vše poctivě a často konzultoval. Výsledky předložené práce mají vysoce aplikační potenciál v uplatnění zcela nových a vysoce účinných hemostatiských krytí ran. Zadání diplomové práce bylo splněno v plném rozsahu a práci hodnotím známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Brtníková, Jana

Diplomová práce studenta Dávida Izsáka o celkovém počtu 76 stran se zabývá přípravou biopolymerních nosičů na bázi kolagenu a derivátů celulózy obohacených růstovým faktorem (FGF2). Práce je vypracována v anglickém jazyce na velmi dobré úrovni a celkový počet odkazů (117) vypovídá o velmi dobré orientaci v zahraniční literatuře a práci s klíčovými slovy. Jednotlivé části a kapitoly diplomové práce na sebe logicky navazují. Literární rešerše je sepsána přehledně a systematicky a poskytuje velmi dobré shrnutí současného stavu studované problematiky. V experimentální části byla připravena řada biopolymerních nosičů na bázi 2 typů kolagenu a 2 typů derivátů celulózy a jejich směsí, které byly navíc obohaceny fibroblastovým růstovým faktorem (FGF2), jenž výrazně urychluje rychlost hojení a regeneraci kožní tkáně. Následně byl sledován vliv složení připravených nosičů na jejich morfologii, porozitu, absorpční účinnost a stabilitu. Na závěr byl sledován způsob a rychlost uvolňování FGF2 z biopolymerních matric pomocí SDS-PAGE elektroforézy. Velmi pozitivně hodnotím vybrané téma diplomové práce zaměřené na přípravu biopolymerních materiálů obohacených fibroblastovým růstovým faktorem, který má schopnost urychlovat hojení tkání a hodnotím je jako aktuální a velmi slibné v oblasti obvazových materiálů určených pro hojení různých typů poškození kůže. Rozsah experimentů zcela odpovídá zadání a požadavkům kladeným na diplomovou práci. V práci se vyskytují jen drobné formální nedostatky. Závěrem shrnuji, že zadání diplomové práce bylo splněno v plném rozsahu a práci hodnotím známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 140070