PŘIKRYL, J. Návrh a konstrukce DML reproduktoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Schimmel, Jiří

Zadání bakalářské práce bylo založeno na studentově zájmu o problematiku DML reproduktorů. Hned zpočátku byl upozorněn, že základním problémem těchto reproduktorů jsou módy kmitání a je potřeba se soustředit zejména na problematiku optimálního rozmístění měničů, kterému je věnována řada článků ve vědeckých časopisech. Student se bakalářské práci věnoval celý semestr a pravidelně posílal výsledky měření ke konzultaci, ale věnoval se hlavně analýze rozdílů ve vyzařování reproduktoru při použití různých materiálů, což je ovšem druhotný problém konstrukce. Zpočátku ani nepřikládal žádný význam ozvučnici reproduktoru, prvotní měření byla provedena při montáži měniče na desku. Použití více měničů a optimalizace jejich pozice se v práci omezuje na dva měniče ve dvou až třech nijak nezdůvodněných pozicích. Konstrukce DML reproduktorů, které student vytvořil, mají mechanické nedostatky, což je vidět na grafech celkového harmonického zkreslení, které dosahuje mnoha desítek procent. Text práce má rozsah 36 stran, místy je natažený velkými mezerami a obrázky. Teoretický úvod nemá dostatečný rozsah, věnuje se jen obecným záležitostem, DML reproduktorům se věnuje velmi málo, problematika optimálního rozmístění měničů je odbyta krátkým odstavcem na konci teoretického úvodu. Na zpracování výsledků měření ale oceňuji analýzu souvislostí minim a maxim v některých modulových kmitočtových charakteristikách s módy skříně ozvučnice, schází ale analýza módů kmitání desky.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Skvaril, Šimon

Odevzdaná práce se zabývá konstrukcí netradičních DML reproduktorů, kdy je podán podrobný popis jejich konstrukce a principu fungování. Bohužel v práci chybí podrobnější popis způsobu nalezení rozmístění měničů, kdy je tomuto tématu věnován pouze jeden odstavec s odkazem na externí literaturu. Podobný nedostatek se vyskytuje v rámci této práce vícekrát. Stejně tak je nevyužit potenciál odhadu a výpočtu vlastních kmitů desek, kdy jsou pouze přiloženy obrázky z cizí literatury. Jako poslední výtku bych přidal poměrně velké množství formálních chyb. Na druhou stranu student navrhl a sestavil mnoho variant různých konstrukcí reproduktoru, kdy také sám vytvořil 4 různé kompozitní materiály, které tvoří budící panely jednotlivých prototypů. Následně sám všechny tyto varianty proměřil a porovnal mezi sebou, čímž dosáhl poměrně objemného souboru informací o chování DML reproduktorů za různých podmínek. S přihlédnutím ke všem výše uvedeným poznatkům hodnotím výslednou bakalářskou práci jako dobrou, tedy za C.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 151145