KONÍČEK BELLOVIČOVÁ, L. FUCHSOVY LÁZNĚ V UHERSKÉM HRADIŠTI - NOVÝ URBÁNNÍ POTENCIÁL [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Iniciativně zvolený námět diplomové práce je sám o sobě záslužný čin autorky. Cílevědomé hledání programu, potřebné analýzy a znalost prostředí města i místa, to vše přineslo kvalitní návrh revitalizace a obnovy objektu významné architektonické hodnoty. Práce je všestraně promyšlená, kreativním přístupem navržené řešení a zvolený stavební program je komplexně zvládnut. Vlastní presentace práce odpovídá autorčině naturelu, je srozumitelná a graficky výtečně zvládnutá. Navržené provozní a stavební řešení by mohlo být pojato více pragmatčtěji, respektuji však autorskou licenci diplomantky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 95 pracovitá a svědomitá, přístup k práci iniciativní a kreativní
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Stehlík, Ondřej

Práce je založena na vynikajícím nápadu na obnovu Fuchsových lázní, které dlouhou dobu chátrají a staly se obětí podnikatelského lobby. Studentka, Lina Bellovičová dokázala oslovit ohromnou masu obyvatel Uherského Hradiště pomocí sociálních sítí a regionálních médií. Teoretická a věcná hodnota práce je velmi vysoká a příkladná. Bohužel rozdílně je na tom obsahová stránka práce. Provozní a technicko konstrukční řešení nedosahuje vynikající úrovně, jako nápad samotný. Práce nicméně příkladně ukazuje možnosti, jak využít školní práci pro dobrou věc a vytvořit si tak i eventuálně podmínky pro budoucí profesní uplatnění.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Jde o rekonstrukci stávajícího objektu. Autorka se rozhodla očistit objekt od dodatečných, pozdějších přístaveb, což může být hodnoceno jen pozitivně. Navrhované využití objektu je zcela v souladu s umístěním v rámci širšího centra města Uherské Hradiště.
Architektonické řešení A Objekt bývalých lázní je díky své původní koncepci velmi dobře a jednoduše adaptovatelný na navrhované, výstavní a kreativní využití. Navrhovaná rekonstrukce je citelná a nepřetváří objekt, jeho vnitřní prostor ani ducha, drasticky. Kvalitní, funkcionalistická architektura, by byla citelná i z nového využití objektu, jen místo kultury tělesné by šlo o kulturu duševní.
Provozní řešení C Umístění hlavních funkcí je zcela logické a adekvátní navrhovanému využití. Problematická je samotná funkčnost a vzájemné kolize jednotlivých částí. Vstup do objektu není důstojný navrhovanému výstavnímu využití. Ateliery v 2.NP jsou komplikovaně přístupné. Pracovní místa v open-space místnostech by byla reálně jen stěží využitelná i kvůli nemožnosti si "svůj" atelier uzamknout.
Technicko konstrukční řešení D Návrh částečně toto řešení postrádá. Tématem by jistě bylo řešení sanovaných částí budovy (např. sluneční terasa v 2.NP) a vestaveb do interiéru hlavní haly. Detail zahradního zastřešení je doprovodný a diskutabilní.
Formální úroveň A Grafické zpracování je na profesionální úrovni. Vtipně a výstižně se drží motta "Méně je více." I přesto by bylo dobré na některé podstatné informace více a srozumitelněji upozornit, aby je potenciální zájemce nemusel luštit a hledat mezi řádky.
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 83069