OCHODNICKÝ, J. Programování mobilních telefonů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Mácha, Tomáš

Student se ve své práci zabýval programováním mobilních telefonů. Vytvořil dvě funkční aplikace pro operační systém Symbian. První program byl vytvořen v programovacím jazyku Python a slouží k vyhledávání složek a souborů v mobilních telefonech. Druhý program slouží k zachytávání parametrů rádiového rozhraní připojené GSM sítě. Pro tvorbu druhého programu byl zvolen komplexnější nástroj, a to jazyk Symbian C++. Ovšem ani s pomocí tohoto programovacího jazyku nebylo možné získat všechny systémové informace sítě. Vytvořené aplikace jsou funkční a jejich řešení má velmi kvalitní úroveň. Student přistupoval k zadanému problému svědomitě a samostatně. K práci nemám žádné zásadní výhrady a navrhuji hodnotit známkou výborně, A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Růčka, Lukáš

Práce splňuje požadavky stanovené v cílech práce. Úvod teoretické části práce poskytuje byť zajímavý, ale značně nepřehledný a nejednotný popis operačních systémů pro mobilní zařízení. V této části bych uvítal jednotnější koncept popisu základních vlastností operačních systémů s logičtější strukturou. V další části práce je rozebrán přehled programovacích jazyků pro mobilní telefony, který má již jasnou strukturu. V praktické části práce je popisována realizace vytvořených programů FDSearch a About Net. Práce by mohla obsahovat lepší popis vytvořených programů - nejlépe pomocí standardu UML a diagramu tříd. Za mínus výsledné práce také považují zdrojový kód, který není téměř okomentován. Práce je na poměrně dobré odborné úrovni. Tuto ovšem snižují překlepy, pravopisné a stylistické chyby. Dále se pak v textu práce vyskytují nevysvětlené zkratky (např. VPN, DRM, OMA). Také práce s literaturou není zcela ideální. Po typografické stránce lze práci vytknout seznam literatury, který není úplně dle normy ISO 690 (především elektronické zdroje) a nesprávně umístěný seznam zkratek. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 19/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20
Formální zpracování práce B 8/10
Odborná úroveň práce B 44/50
Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 21651