RAMIŠ, K. Měření postkvantové kryptografie na mobilních platformách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Dobiáš, Patrik

Bakalářská práce se zabývá postkvantovou kryptografií na mobilních platformách. Student nejprve v teoretické části popsal stručně aktuální stav kvantových počítačů a detailněji schémata postkvantové kryptografie se zaměřením na schémata, která NIST zvolil pro standardizaci. Zmiňuje zde vhodně také kandidáty pro standardizaci podle NSA, i když tato schémata už nejsou následně v praktické části proměřena. V rámci praktické části pak student implementoval mobilní aplikaci s využitím multiplatformního frameworku .NET MAUI pro měření využití CPU a paměti. Pro měření existujících schémat student zvolil open-source knihovnu liboqs, kterou úspěšně zakomponoval do aplikace a otestoval na zařízení se systémem Android. Dále také vytvořil vlastní implementaci schématu CRYSTALS-Kyber. Všechny naměřené hodnoty vhodně prezentoval v grafech, ze kterých je dobře vidět porovnání mezi jednotlivými schématy, a také konkrétní hodnoty uvedl v přiložených tabulkách. Odevzdaný zdrojový kód aplikace je logicky rozčleněn do tříd a důležité části jsou okomentovány. Akorát chybí nějaký popis, jak aplikaci sestavit a nahrát na zařízení. Po celou dobu student pracoval aktivně a samostatně, pravidelně informoval o postupu při práci a pouze když si s něčím nevěděl rady, tak došel na konzultaci. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, až na drobné chyby v textu a tabulky 2.4, 2.5, které přetékají přes okraj. Práci navrhuji k obhajobě s hodnocením A (91 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Malina, Lukáš

Bakalářská práce se zaměřuje na problematiku hodnocení postkvantové kryptografie na mobilních zařízeních. Prezentační úroveň práce je kvalitní a rozsah práce je bez příloh 36 stran. Teoretická část neobsahuje větší nedostatky a přehledně seznamuje s problematikou postkvantové bezpečnosti. Po formální stránce je práce rovněž velmi kvalitní. Celkově je využito 27 zdrojů. Práce s literaturou je tedy na dobré úrovni. V praktické části je představen návrh a vývoj vlastní mobilní aplikace pro měření výkonosti postkvantové kryptografie na mobilních zařízeních se zaměřením na platformu Android. Menším nedostatkem testovací implementace je absence schémat LMS a XMSS. Prezentace výsledků je dobrá. Dále byla vytvořena vlastní C# implementace schématu Kyber, která však byla znatelně pomalejší oproti implementaci knihovny liboqs v C. Tento výkonnostní rozdíl mohl být více analyzován a měly být tedy vyneseny doporučení pro využívání implementace v C. Přes menší uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě s celkovým hodnocením 90 bodů / A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 151211