MIŠUREC, J. Analýza apodizovaných Braggových vláknových mřížek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Urban, František

Zadání bakalářské práce směřovalo k prověření využitelnosti specifického postupu apodizace Braggových vláknových mřížek. Řešitel se při zpracování tématu musel seznámit s problematikou vláknových Braggových mřížek jak z pohledu teoretických principů fungování, tak z hlediska technologie přípravy těchto elementů. Dále bylo nutno, aby získal přehled v technice apodizací mřížek, v používaných postupech modulace amplitudy indexových změn, v používaných apodizačních profilech a v přínosu těchto profilů k zlepšení vlastností mřížek. Tato oblast znamenala a vyžadovala značně prohloubit znalosti získané o optických vláknech během studia. Na základě této teoretické rešerše bylo třeba analyzovat chování mřížek apodizovaných schodovou aproximací původních spojitých a hladkých apodizačních profilů. Řešitel musel parametrizovat schodové aproximace vybraných křivek a připravit je do formy volatelných funkcí stávajícího simulačního programu pro vyhodnocování odezev vláknových mřížek. Po seznámení se s tímto programem bylo třeba provést velké množství individuálních simulací a strukturované vyhodnocení významných znaků ve vlastnostech mřížek v závislosti na typu apodizační křivky a parametrech aproximace. Řešitel toto zadání, náročné na teoretickou přípravu i na čas zpracování, splnil v očekávaném rozsahu i míře. Student k řešení bakalářské práce přistupoval disciplinovaně, byl pečlivý při zpracovávání námětů a připomínek vedoucího práce, řešení průběžně konzultoval a byl na konzultace připraven. Jisté potíže měl s rozsahem teoretické přípravy a souvislostmi teorie se zpracovávaným tématem, které se však v průběhu zpracování podařilo z větší části překlenout. Zpracování tématu i vypracování práce samotné student věnoval značné úsilí. Získané výsledky několikrát doplňoval tak, aby dostál požadavkům na korektní vyhodnocení studované problematiky. Formální stránka práce si také vyžádala hodně energie řešitele a to se projevilo kladně na její výsledné podobě. Student musel pro teoretickou přípravu i při zpracování tématu pracovat s literaturou, z větší části cizojazyčnou. Klíčové literální prameny doporučené zadáním doplnil dalšími studijními materiály, ze kterých čerpal. Celkově práci řešitele hodnotím 88 body.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Holík, Milan

Cílem předložené bakalářské práce bylo porovnat a vyhodnotit reflexní spektra Braggových vláknových mřížek s apodizovaným průběhem změn indexu lomu v mřížkových strukturách. Autor měl prostudovat jaké vlivy na vlastnosti mřížek má schodová aproximace hladkých apodizačních křivek obvykle využívaných k apodizaci. K tomu měl k dispozici stávající simulační program pro analýzu mřížek. Toto zadání považuji za přiměřeně náročné pro bakalářskou práci a vyžadující schopnost studovat novou problematiku a promítat nové znalosti do řešení práce. Autor na 54 stranách textu a příloh rozdělil práci do části teoretické a části aplikační. V teoretické části, kap. 2 až 7, shrnul základní poznatky o optických vláknech a jejich použití v senzorové technice a provedl uvedení do problematiky Braggových mřížek. Zde, v jinak přehledně a srozumitelně sestavené práci, bych autorovi vytkl nelogickou stavbu a rozčlenění kapitol 5 a 7, řešící návazně stejnou problematiku. V aplikační části tvořící jádro práce, kap. 8 až 11, se autor zabývá apodizací mřížek, schodovou aproximací apodizačních profilů, simulací schodově apodizovaných mřížek a představuje graficky vyhodnocené závislosti charakteristik spekter simulovaných mřížek na parametrech a typech aproximovaných apodizací. Autor zde připravil aproximace apodizačních funkcí k implementaci do stávajícího simulačního programu, provedl výběr simulovaných apodizací a aplikoval je na mřížky s nízkou a vysokou odrazivostí, aby zjistil případné odchylky ve vlivu apodizací na různé typy mřížek. Výsledky, které autor diskutuje, přehledně ukazují vlivy apodizací a aproximačních parametrů na sledované parametry spektrálních odezev. Na příkladu pak ukazuje hledání optimalizované aproximativní apodizace pro zadané parametry. Autor dle mého názoru splnil zadání v celém rozsahu. Po formální stránce práce zachovává dobrý standard s omluvitelným počtem chyb a nepřesností.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 94126