SIROVÁ, K. Revitalizace Technického muzea v Brně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Zemánková, Helena

Současné Technické muzeum v Brně nabízí všechny funkce - výstavní, prezentační i administrativní v jedné budově. Malá exteriérová plocha je pak využívána provizorně. Nové plošné možnosti v bývalé výrobní hale, zvětšení pozemku, ale především nové požadavky muzea na prezentaci různých dopravních prostředků prověřila diplomantka ve variantních řešeních., kdy prokázala schopnost řešit konverzi objektu uvolněné haly i nových objektů s komplexní vybaveností pro návštěvníka i splněním parametrů vystavovaných předmětů. Autorka diplomové práce navrhla areál Technického muzea jako volně přístupný technický park s nabídkou několika výstavních objektů a exteriérových ploch pro návštěvníka. Bude sloužit nejen k prezentaci technických kolekcí , ale k workshopům, seminářům, setkáním odborníků i veřejnosti a různým kulturním aktivitám. Diplomová práce má dobrou grafickou úroveň.Přispělo by zobrazení organizace území , pohybu návštěvníka. Proč v areálu chybí zeleň? Otázky a náměty k obhajobě: Role muzeí a galerií ve vzdělávacím procesu. Co může poskytnout návštěvníkovi?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Diplomantka se cíleně soustředila na revitalizaci areálu Technického muzea, rozšířeného o nově nabytou halu a řešení nově požadovaných funkcí. Aktivní účast diplomantky na semináři mezinárodního projektu APHELEIA v Portugalsku s názvem Education,Training and Communication , byla základem vnímání nové role muzeí. Diplomantka proto věnovala zvýšenou pozornost prostudování odborné literatury a světových příkladů moderních muzeí.
Navrhovaná známka
B
Body
89

Posudek oponenta

Zemánek, Václav

Autorka v diplomové práci prokázala až na drobné nedostatky ve formálním provedení dostatečnou tvůrčí erudici, smysl pro jasná koncepční rozhodnutí a motivaci, která je příslibem profesního naplnění autorky v budoucnu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Je zastoupeno v diplomové práci jen situací pozemku s nejbližším okolím, postrádá jakékoliv Info o funkcích, objemech a provozně dopravních vztazích v území, vč. popisu předmětných budov. Navržená zástavba dvou pavilonů A a C - hangár a multifunkční objekt s podzemními garážemi návštěvníků, plocha nádvoří s expozicí silnič. vozidel a revitalizovaná hala tramvají jsou logicky organizovány na ploše pozemku, vhodně modelovaného systémy venkovních schodišť a ramp (pohyb ZTI) a doplněného sporadickou zelení. Výhrady mám ke křížení provozu návštěvníků vedených monumentálním nástupem do areálu s pohybem vozidel návštěvníků a k umístění ramp do dvoupodlažního kapacitního parkovacího suterénu.
Architektonické řešení B Autorka postavila koncepci nového areálu TM na zachování a revitalizaci velkoprostoru původní výrobní haly s dílčí vestavbou výstavní galerie, která nenarušuje prostor expozice tramvají, doplněný jen malými ostrůvky vertikálních komunikací a sociálek návštěvníků.. Koncepci zástavby areálu doplnila výrazně podlouhlým přízemním objektem hangáru s expozicí aviatiky opět prostorově artikulovanými drobnými objekty – kontejnery. Druhý objekt s expozicí silničních vozidel se otevírá do venkovní expozice a tvoří výrazově a architektonicky nejzajímavější stranu areálu s novou specifickou kvalitou a tvaroslovím soudobých muzeálních areálů. Je škoda, že původní vícepodlažní objekt nedávno transformovaný na TM zůstal v autorčině vizi nevyužit a jakoby pozbyl role, kterou jistě mohl v souboru budov sehrávat.
Provozní řešení B Autorka zachovala stávající provozní vazbu na vnější dopravní obsluhu, přidala logické napojení výstavní haly na kolejovou trasu MHD vedenou v ul. Purkyňově, nástup do areálu volila volným prostorem mezi stávajícími objekty, bez jejich vizuálního zapojení i možného využití. Provozní řešení uvnitř areálu a budov vyplývá v návrhu z vedených hlavních os kopírujících předpokládané návštěvnické trasy a pobytová prostranství.
Technicko konstrukční řešení B V řešení autorka plně využila možností využití hlavní nosné konstrukce revitalizované haly k tvorbě velkoprostorových v čase flexibilních expozic, včetně stropního světlíkového přirozeného osvětlení. Nová ocel. konstrukce stropu hangáru ozn. A v jednotraktu je tvořena příčnými příhradovými nosníky, zcela chybí podélné nosníky nad široce otevíraným průčelím, pro manipulaci s letadly nenezbytným ( rozměrné exponáty jsou manipulovány v rozebraném stavu na díly.)
Formální úroveň A S výjimkou sporadických popisů v celkové situaci a chybějících širších vztahů je práce dokumentována v souladu se zadáním. Větší pozornost a tvůrčí síly mohla autorka vynaložit na detailnější a nápaditější řešení prosklených částí fasád, vzhledem k rozměrům budov působí fasády fádně
Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 101703