WINTEROVÁ, R. Vnější část palivového cyklu jaderných elektráren [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Studentka Radka Winterová vypracovala bakalářskou práci zpracovávající základním rešeršním způsobem problematiku palivového cyklu jaderných elektráren. Větší pozornost je věnována zadní části palivového cyklu, zejména meziskladování použitého jaderného paliva, jeho možnému přepracování a trvalému uložení. Jedná se o problematiku velmi silně spojenou s veřejnou i odbornou akceptovatelností jaderné energetiky, tedy problematiku vždy aktuální. Studentka přehledně, leč velmi stručně popsala jaderný palivový cyklus a ve speciální kapitole se věnuje recyklaci použitého paliva s následnou výrobou paliv MOX a RepU. Škoda, že není více popsána použitelnost těchto paliv a problémy s tím spojené, zejména pokud se týká paliva RepU. Zde je např. zmíněn problém s izotopem uranu 232, není však vůbec jasné jakým jaderným způsobem tento izotop v použitém palivu vzniká a jaké množství ho zde je. Studentka získala od firmy ČEZ, a.s. údaje o použitém palivu a dalších plánech na rozvoj palivového cyklu, na jejichž základě zpracovala grafy a provedla výpočty množství potřebných skladovacích kontejnerů. Tyto výpočty jsou v její práce přesahem nad práci čistě rešeršní. Je škoda, že získaná data nepodrobila komplexnější analýze. Práce neobsahuje zásadní odborné chyby nebo zavádějící informace, a může být tedy studenty VUT použita jako úvod do problematiky palivového cyklu. V tom vidím její hlavní přínos. Studentka vypracovala graficky zdařilou práci, které naplňuje body dané zadáním. Kvalitu práce snižuje používání nepříliš správných fyzikálně technických termínů, občasné drobné překlepy a stylistické chyby, slohově kostrbaté věty a někdy nesystematické členění textu. Práci lze vytknout také kvalitu převzatých obrázků 11 a 12. Práce obsahuje poznámkový aparát, dostatečně cituje použitou literaturu, která obsahuje různé typy časopiseckých, knižních i internetových zdrojů, většinou dostupných on-line. Bylo by jistě možné použít širší spektrum literatury, zejména zahraničních zdrojů a časopiseckých článků. Za vyslovenou chybu ovšem považuji použití reference č. 14, která nejen, že je chybně citována, ale odkazuje na důležitá odborná data v práci, která přes tento odkaz nebude jednoduché ověřit. Studentka ve své bakalářské práci splnila zadání práce, prokázala schopnost samostatně pracovat a napsat formálně kvalitní závěrečnou práci obsahující odborné shrnutí problematiky. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji ji hodnotit stupněm 2 – dobře – C.
Práce je zpracována dle zadání a svým rozsahem odpovídá bakalářské práci. Autorka se snažila popsat jednotlivé části palivového cyklu u jaderných elektráren s důrazem na vnější část palivového cyklu. Práce je jakýmsi popisným souhrnem informací popisujících současnou situaci v oblasti využití a zpracování jaderného paliva a radioaktivních odpadů. Samotné zpracování práce vykazuje určité nedostatky. Autorka na několika místech popisuje zadní část palivového cyklu, avšak vždy s jinými fázemi – v jednom případě je palivo po vyjmutí z reaktoru umístěno do bazénu s vyhořelým palivem a pak správně uloženo v meziskladu a následně variantně uloženo v trvalém uložišti, ale v dalším případě je přímo z bazénu vyhořelého paliva umístěno do trvalého uložiště (str. 16, kap. 2.2.1). V práci se dále vyskytuje značné množství drobných překlepů a slovních přesmyček, které pocitově snižují celkovou úroveň zpracování. I přes uvedené výhrady lze práci považovat za přínosnou a to především z hlediska sestavení uceleného souboru možností využití již použitého jaderného paliva pro další energetické účely.
eVSKP id 51933