FICEK, J. Studie využití energie moří [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Student Jan Ficek zpracoval téma samostatně. Věnoval se v něm přeážně energetickému potenciálu moří (oceánů) s příhlédnutím k podmínkám v ČR. Jeho práce je graficky vydařená, většina obrázků je překreslena. Doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A
Student se po první úvodní kapitole věnuje popisu vzniku dmutí moře. Ve třetí kapitole se autor věnuje popisu vzniku mořských proudů, čtvrtá kapitola je zaměřena na popis vzniku vln. Pátá kapitola popisuje chemické vlastnosti vody, šestá kapitola popisuje vztah mezi atmosférou a teplotou vody. U každé z těchto kapitol je část textu věnována popisu systémů, které mohou zmíněné fyzikální a chemické jevy využít k získávání elektrické energie. Konečně sedmá kapitola je věnována rozboru, zda je možné uvedené principy zužitkovat i v ČR. Práce odpovídá zadání v plném rozsahu. Je přehledně strukturovaná a udává celkový přehled problematiky. Oceňuji zejména kvalitní grafickou úpravu a čtivě napsaný text, rovněž je možné upozornit na fakt, že polovina citované literatury je v anglickém jazyce. Nové poznatky přináší ve zhodnocení potenciálu vodních ploch v ČR k produkci elektrické energie alternativními cestami. Je tedy možné ji využít jako základ pro hlubší studii podobného typu. Po obsahové stránce bych ale vytknul přílišné zaměření se na popis přírodních jevů, přičemž popisu elektráren je zde věnována menší pozornost. Obrázky jsou autorem často překreslovány z citované literatury, ale i při překreslení by měla být uvedena citace původního obrázku, což v práci často není (např. obr. 2.1, 2.2, 2.3). U některých obrázků zůstal i anglický popis. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 85004